تحلیل

روسیه: طالبان انتظارات جهان نسبت به حقوق بشر را رعایت کنند

راه مدنیت: ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژۀ رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در نشست ویژه در مورد افغانستان که هیات بلندپایه طالبان در آن شرکت کرده، گفته است که «طالبان افغانستان اگر خواستار به رسمیت شناخته شدن هستند، باید انتظارات جامعه جهانی در رابطه به حقوق بشر را رعایت کنند.»

وی در سخنانش افزوده که سازمان ملل متحد باید یک کنفرانس بین‌المللی تمویل‌کنندگان برای کمک به افغانستان را فرابخواند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این نشست، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز گفته که تلاش طالبان برای ثبات اوضاع در افغانستان را می‌ستاید، اما راه حل بلندمدت را در تشکیل یک دولت واقعا فراگیر می‌بیند «که از منافع همه گروه‌های قومی و سیاسی نمایندگی کند.»

مولوی حنفی؛ معاون نخست‌وزیر طالبان در مسکو که ریاست هیات طالبان را در این نشست ویژه برعهده دارد گفته که این گروه نیازی به کمک‌های نظامی خارجی ندارند.

وی در گفتگو با خبرنگاران افزوده که «ما به کمک نظامی خارجی نیاز نداریم. ما برای صلح در افغانستان به حمایت نیاز داریم. ما به بازسازی افغانستان نیاز داریم.»

حنفی یادآوری کرده که طالبان تلاش کردند دولت‌شان شامل تمام اقوام و اقشار باشد، اما روند اصلاحات در ساختار سیاسی آن‌ها ادامه دارد و این روند زمان‌گیر خواهد بود.

او همچنین از وجود فساد گسترده در بیست‌سال گذشته در دولت‌های پیشین یاد کرده و گفته که «ما حکومتی را به ارث بردیم که قرضدار همسایه‌ها بود و حتا ماه‌ها معاش مامورین را نپرداخته بود.»

امروز چهارشنبه (20 اکتوبر) این نشست با عنوان «فرمت مشورتی مسکو درباره افغانستان»، بر وضعیت سیاسی و نظامی، تشکیل دولت فراگیر و تلاش بین‌المللی برای اجتناب از بحران انسانی در افغانستان متمرکز بود.

این نشست امروز در حالی برگزار شد که از سوی ایالات متحد امریکا، نماینده‌ای در آن شرکت نکرده بود.

وزیر خارجه روسیه در آغاز این نشست گفته که از عدم حضور مقامات امریکایی در این «نشست بین‌المللی» متاسف است.

ند پرایس؛ سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واشنگتن گفته بود که توماس وست، نماینده امریکا به دلایل لجستیکی در این مذاکرات شرکت نخواهد کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا