خبر

رییس‌جمهور غنی: افغانستان باید به کشور صادر کننده مبدل گردد

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در دیدار با نمایندگان سکتور خصوصی گفت که افزایش تولیدات داخلی به منفعت همه است و افغانستان باید به کشور عمدۀ صادر کننده مبدل گردد.
رییس‌جمهوری در دیدار افزوده که کارخانه‌های تولیدی در هماهنگی با شرکت‌های واردکننده، زنجیرۀ ارزش را ایجاد و تقویت نمایند و دولت نیز در این زمینه برای هرگونه همکاری آماده است.
وی تاکید داشت که در خصوص مدیریت و امنیت گمرکات و بنادر تغییرات اساسی می‌آید. وزارت مالیه باید پروسۀ تکمیل نمودن اسناد را ساده و آسان سازد.
آقای غنی خطاب به نمایندگان سکتور خصوصی گفته: «در صورت کاهش مالیات، باید در مورد قیمت‌های مواد به نتیجه برسیم که شما چند در صد منفعت حاصل می‌کنید.»
همچنین او تصریح که در قسمت توزیع زمین برای سکتور خصوصی مشکل ندارد، اما آنها با پیشنهادات مشخص بیایید که به کدام ترتیب و شرایط زمین می‌خواهند.
وی علاوه کرد که وزارت صنعت و تجارت یک میکانیزم واضح نظارتی را ایجاد کند که شرکت‌های اصلی تفکیک شوند. همچنان وزارت زراعت با تولید کنندگان تخم‌های اصلاح شده به نتیجه‌یی برسد که در سه سال آینده، اندازه تولیدات به ۵۰هزار تن افزایش یابد.
طبق گفته‌های رییس‌جمهوری، در زمینه مرغ‌داری، تولید چوچه مرغ و خوراک آنان، باید سرمایه‌گذاری بیشتر شود.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
رییس‌جمهور غنی در اخیر سخنانش، از نمایندگان سکتور خصوصی خواست که برای ثبات، ایجاد شغل و استفاده اعظمی از زمین‌های قریه‌جات و ولسوالی‌ها، طرح خویش را شریک سازند. همچنان جدول مقایسوی بنادر حیرتان، تورغندی و آقینه را ترتیب و با مقام عالی ریاست جمهوری شریک سازند، تا بر اساس آن تصامیم اتخاذ گردد و بالای این بنادر سرمایه‌گذاری اساسی صورت می‌گیرد.
در این دیدار که در قصر چهار چنار ارگ انجام شد، نماینده‌های سکتور خصوصی تاکید کرد که آنها همواره در کنار دولت و مردم قرار دارند و با مشکل کمبود مواد اولیه غذایی واقع نخواهند شد.
همچنین آنان گفتند که در صورت همکاری دولت و فراهم نمودن زمین و سایر سهولت‌ها، کشور را از نگاه گندم، آرد، میوه، مرغ، تخم‌های اصلاح شده و سایر مواد مورد ضرورت، خودکفا خواهند کرد.
همچنان نمایندگان سکتور خصوصی، پیشنهادهایشان را در مورد حل مشکلات در گمرک‎‌ها و بنادر، تطبیق یک‌سان قوانین و مقررات در بنادر، معافیت تعرفه گندم وارداتی، سردخانه‌ها، ایجاد تاسیسات در بنادر، اصلاحات و جلوگیری از کمیشن‌کاری و مافیا، با ریاست‌جمهوری شریک کردند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا