خبر

سنگ تهداب مجتمع زراعتی در قندهار گذاشته شد

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری در مراسم تهداب‌گذاری این مجتمع زراعتی گفت که امروز، روز با افتخاری است که افغانستان در بخش زراعت، شاهد یک تغییر کلان است. خوشحالم که زبان حکومت و سرمایه‌گذاران یکی است و حکومت همیشه سکتور خصوصی و سرمایه‌گذاران را همکاری می‌کند.
رییس‌جمهور غنی گفت که با ساخت این مجتمع، مشکلات کنونی حل خواهد شد و در کنار آن برای هزاران تن زمینۀ کار فراهم خواهد شد.
وی تاکید داشت که در کنار این‌ها، به میدان هوایی قندهار نیز توجه و سرمایه‌گذاری ویژه می‌شود.
از سویی هم، انوارالحق احدی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، آغاز کار ساخت این مجتمع را مبارک گفته و افزود که کشور برای صنعت زراعتی آماده است.
وی افزود که با ساخت مجتمع زراعتی، ارزش پروسس داخلی افزایش می‌یابد و این مجتمع با معیارهای جهانی تصدیق و تضمین دریافت محصولات را نیز ارایه می‌کند. با این کار میکانیزۀ زراعتی بیش‌تر می‌گردد و به بازارهای جهانی حاصلات فرستاده خواهد شد.
در عین حال، حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت در مراسم افتتاحیه این مجتمع با اشاره در مورد مسایل تخنیکی این مجتمع بزرگ زراعتی گفت: «مجتمع زراعتی قندهار در سطح کشور یگانه و بزرگ‌ترین مجتمع زراعتی است که نزدیک به ۱۰۰میلیون دالر امریکایی در آن سرمایه‌گذاری می‌شود.»

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت علاوه کرد که با ساخت مجتمع بزرگ زراعتی ولایت قندهار، یک مرکز فروش برای محصولات زراعتی قندهار و ولایت‌های هم‌جوار ساخته خواهد شد که تاجران زراعتی و دهقانان از آن بهره خواهند برد و ساخت این مجتمع در شش مرحله تکمیل می‌شود.»
آقای غفوری توضیح داد که مجتمع بزرگ زراعتی قندهار، برای امکانات مالی و صادرات تخصصی دهقانان و تمام فعالان سکتور زراعت، با داشتن همۀ خدمت‌رسانی‌ها در ارزش‌افزایی محصولات، یک مجتمع کامل است.
مجتمع زراعتی در شهرک صنعتی عینو مینه واقع در مرکز ولایت قندهار در مساحت یک هزار و ۱۰۰جریب زمین، با حمایت حکومت و توسط سکتور خصوصی ساخته می‌شود.
این مجتمع با داشتن مرکزهای پروسس و بسته‌بندی محصولات زراعتی، کارخانه‌های صنعتی محصولات زراعتی، زراعت تجارتی، زنجیرۀ ارزش لبنیات، زنجیرۀ کامل ارزشی حیوانات، تصفیه‌خانه‌های مواد اولیه و بخش‌های تحقیقی کارخانه‌های تولیدی، برای شماری از مردم زمینۀ کار هم فراهم می‌کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا