خبر

محب: طالبان به‌دنبال صلح نیستند، وقت را ضایع می‌کنند

راه مدنیت: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور با اشاره در مورد گفتگوهای صلح گفت: «چیزی‌که ما از مذاکرات صلح برداشت داریم این است که گروه طالبان به‌دنبال صلح نیستند، وقت را ضایع می‌کنند. آنها در این فکرند که بعد از خروج نیروهای خارجی برای‌شان فرصت فراهم خواهند شد تا قدرت را با زور به دست‌ بگیرند که این موضوع علمی نیست.»

آقای محب در صحبت با جرگه آزاد بی‌بی‌سی گفته که با کشتار صلح نمی‌آید، اگر طالبان واقعا خود را از افغانستان می‌دانند، پس چرا مردم را می‌کشند. اطفال را یتیم و زنان را بی‌سرنوشت و بی‌‌سرپرست می‌سازند.

وی می‌افزاید که افزایش یتیمان و بی‌سرپرست‌ها در کنار ایجاد مشکل اجتماعی و اقتصادی، زمینه استفاده سوء از آنها را در آینده نیز افزایش می‌دهد. همچنان امکان دارد بعضی گروه‌ها در آینده از اطفال یتیم سربازگیری کنند.

مشاور امنیت ملی کشور تاکید داشت که رهبری گروه طالبان، ادعای امیرالمومنین دارد، اما امارت را برای افغان‌ها می‌خواهد. همه می‌دانند که جنگ طالبان برای کسب قدرت است.

او با اشاره به افزایش خشونت‌ها افزوده، زمانی‌که در جنگ راه مذاکره و مفاهمه باز باشد، هیچ‌گونه جواز شرعی به محاربه باقی نمی‌ماند.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
آقای محب به این باور است که گروه طالبان برای نشان دادن زورشان به امریکایی‌ها، افغان‌ها را می‌کشند و خشونت‌ها افزایش می‌دهند. طالبان اگر مذاکره می‌کنند باید در افغانستان بیایند و برای مردم یا افرادی‌که از جنگ متضرر می‌شوند، پاسخ و به درد دل‌هایشان را گوش دهند.

به گفته مشاور امنیت ملی کشور، ما مسوولیت داریم، اجازه ندهیم در کشور دوباره وضعیت دهه ۸۰تکرار شود. بعضی‌ها از بی‌نظمی استفاده می‌کنند و دوباره ملوک‌الطوایفی را برای خودشان ایجاد می‎کنند.

همچنین او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره در مورد اصلاحات در نظام گفت که باید اصلاحات عملی گردد، اما در بعضی موارد مشکل است. با تمام مشکلات، ما در تلاش هستیم که سیستم کشور را تقویت کنیم.

این در حالی‌ست که چندی قبل رییس‌جمهور غنی و مشاور امنیت ملی از گروه طالبان خواسته بودند که دور دوم مذاکرات صلح در داخل افغانستان برگزار کنند، اما گروه طالبان در واکنش به این خواسته‌ها گفته بود که دور دوم مذاکرات باید در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا