خبر

نیروهای امریکایی به دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یافت

راه مدنیت: وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که شمار نیروهای این کشور در افغانستان به دوهزار و ۵۰۰تن کاهش یافته ‌است.
این وزارت به نقل کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع در توییترش نوشته است که براساس دستور دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا طبق برنامه اعلام‌شده شمار نیروهای امریکایی کاهش یافته ‌است.
سرپرست وزارت دفاع امریکا در اواخر ماه عقرب سال جاری خورشیدی گفته‌بود که شمار نیروهای امریکایی تا پانزدهم ماه جنوری سال جاری میلادی به دو هزار و ۵۰۰تن خواهد رسید.
آقای میلر می‌گوید که اداره‌اش در حال برنامه‌ریزی برای خروج کامل از افغانستان در ماه می ۲۰۲۱ می‌باشد، اما این موضوع مبتنی بر شرایط حاکم در کشور می‌باشد.
طبق گفته‌های وی، ‌امریکا تلاش دارد به دو دهه جنگ در افغانستان پایان دهد و همچنان از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کند.
کریستوفر میلر تاکید داشت که امریکا در کنار سایر شرکای خود در ناتو کار می‌کند و به اجرای ماموریت ضد تروریزم، آموزش، مشورت‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغان جهت تامین صلح متعهد است.
او کاهش نیروهای امریکایی را حمایت کشورش از روند گفتگوهای صلح و پای‌بندی به تعهدات این کشور در توافق‌نامه صلح دوحه و اعلامیه مشترک کابل-واشنگتن عنوان کرده‌است.
از سویی هم، دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا که دستور کاهش نیروها را در ماه نوامبر سال گذشته میلادی صادر کرده بود. همچنان روز پنج‌شنبه هفته گذشته گفته بود که تعداد نیروهایش در افغانستان به حداقل تعداد در ۱۹سال گذشته رسیده است، اگر چه وی تعداد آنها را ذکر نکرد.
توافق‌نامۀ صلح امریکا و طالبان که در دهم حوت سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر امضا شد، براساس آن نیروهای امریکایی تا ماه می سال جاری میلادی به صورت کامل از افغانستان خارج می‌شوند. طالبان هم این به توافق متعهد شده‌اند روابط خود با شبکه‌های تروریستی را قطع و از خاک افغانستان علیه امریکا استفاده نخواهند کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا