مجلس نمایندگان پیش‌نویس دوم سند بودجه سال مالی۱۴۰۰ را رد کرد

راه مدنیت: اعضای مجلس نمایندگان کشور پیش‌نویس دوم سند بودجۀ سال مالی ۱۴۰۰ را در نشست عمومی این مجلس رد کردند.

عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان امروز شنبه (۲۷جدی) در توییترش نوشته است که پیش‌نویس دوم سند بودجه مالی سال ۱۴۰۰ برای بار دوم از سوی مجلس نمایندگان رد شد. او می‌گوید که ریس‌جمهور غنی از مجلس خواسته بود که سند بودجه را در کل رد کنند و یا تایید نمایند، اما مجلس نمایندگان خواهان تعدیلات گسترده در این بودجه می‌باشند.

نمایندگان ادعا می‌کنند که حکومت بدون کوچک‌ترین تغییرات این سند را در مرحله دوم به مجلس ارسال کرده، همچنان جدا از مشکلات قبلی، برنامه دسترخوان ملی را شامل سند و چندین پروژه انکشافی دیگر  را از این سند حذف کرده است.

همچنین میر افغان صافی رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز گفت که طرح دوم بودجه ملی به دلیل موجودیت ۱۹مورد تخطی، در نشست مشترک کمیسیون‌های مجلس رد شده است.

آقای صافی افزود که وزارت مالیه به این کمیسیون گفته که مجلس صلاحیت تعدیل سند بودجه ندارد فقط طرح بودجه را به‌صورت کلی رد یا تصویب کند.

در پیش‌نویس دوم بودجه برای سال مالی ۱۴۰۰خورشیدی بیش از ۴۷۳میلیارد افغانی در نظر گرفته شده که از این میان، بیش از ۳۱۱ میلیارد افغانی بودجۀعادی و ۱۶۱.۸۴۲میلیارد افغانی بودجۀ انکشافی پیش‌بینی شده است.

دو روز پیش این پیش‌نویس از سوی کمیسیون مالی و بودجه، محاسبات عمومی و امور بانک‌های مجلس نمایندگان نیز رد شده بود.

طرح بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی که در ابتدا بیش از ۴۵۲میلیارد افغانی پیش‌بینی شده بود، در تاریخ (۱۰جدی) از سوی مجلس نمایندگان رد شد. کمیسیون مالی و بودجۀ مجلس نمایندگان در آن زمان اعلام کرد که طرح بودجۀ سال ۱۴۰۰ مالی ۱۷مشکل جدی داشته است.

این در حالی‌ست که رییس‌جمهور غنی در (۱۷جدی) در نشست کابینه گفته بود که پروژه‌های اضافی در بودجه سال ۱۴۰۰مالی شامل نمی‌شود و پارلمان براساس قانون اساسی نمی‌تواند جای حکومت را بگیرد.

رییس‌جمهوری تاکید کرده بود که طبق وضاحت قانون اساسی، تهیه و ارایه بودجه کار قوه اجرایی است و مجلس نمایندگان مسوولیت دارد آن را در کل رد و یا تایید کنند.