خبر

شورای امنیت ملی: کاهش سربازان امریکایی تاثیر منفی بر وضعیت جنگ ندارد

راه مدنیت: رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی کشور در واکنش به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که کاهش سربازان امریکایی، تاثیر منفی بر وضعیت جنگ در کشور ندارد.

آقای اندر امروز شنبه (۲۷جدی) در یک پیام ویدیویی گفته است که هم‌اکنون ۹۶درصد عملیات توسط نیروهای امنیتی و دفاعی کشور انجام می‌شود و به همین خاطر افزایش و کاهش نیروهای خارجی، تاثیر منفی بر وضعیت جنگ در کشور ندارد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که شمار سربازان خودشان را در افغانستان به دو هزار و ۵۰۰تن کاهش داده است.

بر اساس اعلامیه وزارت دفاع امریکا در دو دهه گذشته این کم‌ترین تعداد سربازان این کشور در افغانستان می‌باشد.

در اعلامیه این وزارت آمده که امروز نسبت به‌هر زمانی دیگر به ختم دو دهه جنگ و پروسه صلح تحت رهبری افغان‌ها نزدیک شده و در نتیجه آن می‌توان به یک تفاهم سیاسی و آتش‌بس دایمی دست یافت.

به تلگرام راه مدنیت بپیوندید: https://t.me/madanyatdaily
وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده که به همراهی دیگر کشورهای عضو پیمان ناتو، همچنان به عملیات ضد تروریزم، آموزش و حمایت از نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهد داد.

از سویی هم، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در رشته توییتی از کاهش تعداد سربازان امریکایی استقبال کرده و گفت که خروج بیشتر نیروهای امریکا، گامی عملی در جهت توافق دوحه و دست‌یابی به موفقیت است.

او می‌گوید که عملی شدن توافق‌نامه بین امریکا و گروه طالبان به نفع هر دو کشور و هر دو ملت خواهد بود.

محمد نعیم در پیام خود همچنان از عملی کردن تعهدات طالبان اطمینان داده و از طرف مقابل نیز همین خواست را دارد.

این در‌ حالی‌ست که امریکا و گروه طالبان در ماه فبروری سال گذشته میلادی، توافقی را به امضا رسانید، در این توافق‌نامه آمده است که نیروهای امریکایی به صورت مرحله‌یی و تدریجی کاهش خواهد یافت و تا ماه می ۲۰۲۱به صفر برسد.

گروه طالبان نیز در این توافق‌نامه تعهد کرده که بر نیروهای امریکایی در خاک افغانستان حمله نخواهند کرد و رابطه‌اش را با گروه‌های تروریستی از جمله شبکۀ القاعده قطع خواهند کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا