ثبت ۱۳۷مورد جدید کرونا در شبانه‌روز گذشته

راه مدنیت: وزارت صحت عامه کشور اعلام کرد که در ۲۴ساعت گذشته ۱۳۷بیمار جدید کرونایی در سراسر کشور شناسایی شده‌اند.

این وزارت امروز سه‌شنبه (۳۰جدی) با نشر خبرنامه‌یی گفت: در شبانه‌روز گذشته دوهزار و ۹۷نمونۀ مشکوک به کرونا در لابراتوارهای کشور آزمایش گردیده که ۱۳۷نمونه آن مثبت تشخیص شده است.

در ادامه خبرنامه آمده که در ۲۴ساعت گذشته هشت فرد مبتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند که اهل ولایت‌های کابل، هلمند، خوست، زابل و سمنگان بودند.

براساس معلومات وزارت صحت عامه کشور، شمار کل قربانیان از زمان شیوع تا کنون به دوهزار و ۳۵۲تن می‌رسد.

همچنین این وزارت علاوه کرد که در یک‌ شبانه‌روز گذشته  ۱۴۳مریض کویید۱۹ در ولایت‌های کابل، هرات، قندهار، بلخ، ننگرهار، بغلان، نیمروز، بدخشان هلمند و خوست بهبود یافته‌اند.

به این ترتیب، شمار بهبودیافتگان ویروس کرونا در کشور به ۴۶هزار و ۵۵۴نفر افزایش می‌یابد.

با ثبت ۱۳۷مورد جدید، شمار کل مبتلایان به کرونا در کشور به ۵۴هزار و ۲۷۸تن رسیده است.

شمار بیماران کرونایی در کشور که حال حاضر فعال هستند، به شش هزار و ۸۶۴ تن می‌رسد. وزارت صحت عامه گفته که از آغاز تاکنون ۲۳۰ هزار و ۲۰۲ نمونه‌ی مشکوک به کرونا را بررسی کرده است.

این در حالی است که این وزارت هشدار داده‌است که در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های صحی، خطر شیوع موج سوم کرونا هم وجود دارد. همچنان وزارت صحت در واکنش به شناسایی موارد مثبت نوع جهش‌یافته کرونا در کشورهای همسایه و منطقه، اذعان کرده‌ که افغانستان در حال حاضر، امکانات لازم برای تشخیص این نوع ویروس را ندارد.

وزارت صحت تاکید داشت که شهروندان باید از سفرهای غیر ضروری به کشورهای همسایه و هند، خودداری کنند.

در عین حال، دبیرکل سازمان جهانی صحت با انتقاد شدید از نحوه توزیع واکسین کرونا در جهان گفته کشورهای متمول بدون توجه به نیازهای جهانی خود را در الویت قرار داده‌ و با رویکرد «اول-من» برای خرید عمده واکیسن خیز برداشته‌اند.

انتقاد سازمان جهانی صحت از روند توزیع واکسین کرونا در جهان در حالی صورت گرفته که خود این نهاد به همراه چین به علت نحوه مواجهه با شیوع کرونا در اوایل سال ۲۰۲۰ مورد انتقاد شدید قرار دارند.