مایک پنس: نیروهایی امریکایی به افغان‌ها فرصت دادند تا سرنوشت خود را تعیین کنند

راه مدنیت: مایک‌ پنس، معاون دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا با اشاره به کاهش نیروهای این کشور از افغانستان گفت که حضور و فعالیت نیروهای امریکایی در افغانستان و حمایت از نیروهای امنیتی این کشور، باعث امید مردم برای تعیین سرنوشت‌ و ترسیم آینده بهتر شده ‌است.

آقای پنس در آخرین سخنرانی خود به‌عنوان معاون دونالد ترمپ گفت که ماموریت نظامیان امریکایی در کشور برای تامین امنیت شهروندان امریکا حیاتی است.

وزارت دفاع امریکا با نشر بیانیه‌یی به نقل از مایک پنس گفته که به خاطر خدمات نیروهای نظامی امریکا در افغانستان طی ۱۹سال گذشته، هیچ اتفاق بزرگ تروریستی علیه امریکا انجام نشده است.

این مقام ارشد دولت ترمپ خطاب به نیروهای امریکایی در افغانستان تاکید داشت: «ماموریت شما برای امنیت امریکایی‌ها حیاتی است. تروریست‌های شبکۀ القاعده از پناه‌گاه امن به ایالات متحده حمله کردند.

به گفتۀ معاون دونالد ترمپ، این امیدها باعث شده است تا افغان‌ها وارد گفتگوهای صلح شوند. همچنان او علاوه کرد که از ماه فبروری سال گذشته تا هنوز هیچ سرباز امریکایی در افغانستان کشته نشده است.

امریکا از بعد از حمله ۱۱سپتامبر توسط شبکۀ القاعده به برج تجاری، با صدهزار نیرو وارد افغانستان شد، اما پس از دو دهه جنگ و مبارزه و تروریزم، وزارت دفاع امریکا هفته گذشته از کاهش نیروهای این کشور تا مرز دوهزار و ۵۰۰نفر در افغانستان خبر داد.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در واکنش به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته‌است که حدود ۱۰هزار نظامی‌اش به آموزش، مشاوره و همکاری با نیروهای افغان ادامه می‌دهند.

این سازمان تاکید کرده که هدف ایتلاف تشکیل‌شده با مشارکت ۳۸کشور همین است که افغانستان دوباره به لانه امن تروریست‌های جهانی تبدیل نشود.