اتحادیه اروپا از روند صلح پشتیبانی می‌کند

راه مدنیت: وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که «جوتا اورپیلاینن» کمیشنر اتحادیه اروپا برای همکاری‌های بین‌المللی در گفتگوی تلیفونی با محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور گفته که این اتحادیه از روند صلح حمایت می‌کند.

این وزارت امروز سه‌شنبه (۳۰جدی) با نشر خبرنامه‌یی گفت که آقای اتمر با کمیشنر اتحادیه اروپا برای همکاری‌های بین‌المللی در رابطه به آخرین تحولات مذاکرات صلح در دوحه و همکاری‌های اتحادیه اروپا با حکومت افغانستان گفتگو کرده است.

در ادامه این خبرنامه آمده است که دو جانب در مورد وضعیت پناه‌جویان افغانستان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تقویت همکاری‌ها بحث و تبادل نظر کردند.

براساس معلومات وزارت امور خارجه کشور، جوتا اورپلاینن، برای حکومت اطمینان داد که اتحادیه اروپا از ادامه و موفقیت روند گفتگوهای صلح حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به حمایت دوام‌دار اتحادیه اروپا از صلح و ثبات در کشور بر آتش‌بس فوری نیز تاکید کرد.

از سویی هم، در این گفتگوی تلیفونی حنیف اتمر از حمایت اتحادیه اروپا در روند صلح و حفظ دست‌آوردهای دو دهه گذشته در قدردانی کرد. وزیر خارجه کشور تاکید کرد که آتش‌بس فوری، صلح دایمی و ختم ترورهای هدفمند در کشور از اولویت‌های کلیدی حکومت در دور دوم مذاکرات صلح می‌باشد.

آقای اتحادیه اروپا را شریک قابل اعتماد برای بسیج اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی در باره روند صلح خواند و از حمایت این اتحادیه برای ایجاد اجماع بین‌المللی سپاس‌گزاری کرد.

مذاکرات صلح بین‌ هیات‌ مذاکره‌کنندۀ دولت و گروۀ طالبان در (۲۲سنبله‌) سال جاری در حضور نمایندگان شماری از کشورهای منطقه و جهان در قطر افتتاح شد. حدود دو ماه زمان گرفت تا هیات‌های دوطرف روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند. بعد از سه هفته تعطیلی و مشورت در مورد آجندای دور دوم گفتگوهای صلح، مذاکرات حدود ۱۰روز قبل از سرگرفته شد.

هیات مذاکره‌کنندۀ دولت می‌گوید که در این دور تلاش می‌کنند روی محورهای اصلی از جمله آتش‌بس، ختم جنگ و مشروعیت جنگ در کشور با هیات گروه طالبان بحث و رای‌زنی کنند.