محمدامین احمدی: گروه طالبان تلاش دارد رهایی زندانیانش را توسط امریکا عملی کنند

راه مدنیت: محمدامین احمدی، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ دولت می‌گوید که گروه طالبان در این روزها به این فکر هستند که بدون درنظرداشت خواست مردم و دولت افغانستان مبنی بر قطع جنگ و آتش‌بس، رهایی زندانیان خود را توسط امریکا عملی کنند.

آقای احمدی امروز سه‌شنبه (۳۰جدی) در یادداشتی در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشته است که گروه طالبان از طرف دیگر، تلاش می‌کنند که بدون توجه به خواست عمومی برای قطع جنگ، به خشونت و جنگ تحت عنوان «جهاد تا تشکیل نظام ناب اسلامی» ادامه دهند.

وی تاکید کرد که هیات گروه طالبان در میان این دو آرزو، تمایلی برای مذاکره جدی و اصولی روی مسایل مهم با جانب هیات مذاکره‌کنندۀ دولت یا «جمهوری» ندارند.

این عضو هیات مذاکره‌کنندۀ دولت گفت که طالبان باید ابتدا خود را برای قبول اصول عدالت و انصاف آماده کنند تا صلح در کشور تامین شود. همچنان او علاوه کرد این گروه به صلح عادلانه و همه‌شمول نمی‌اندیشند و فقط به فکر برآورده‌شدن آرزوهای‌شان هستند.

به گفتۀ آقای احمدی، جانب جمهوری خواست نخستش به پیروی از خواست عمومی آتش‌بس است و آماده است که راجع به تمامی خواست‌های طالبان بحث کنند. هیات دولت معتقداند که جنگ کنونی طالبان، «جهاد نیست، بل چرخه باطل قتل و کشتار مسلمانان بوده و لذا حرام قطعی است.

وی افزود که هایت مذاکره‌کنندۀ دولت آماده است در گفتگو با جانب مقابل این «حقیقت دینی» را به اثبات برساند و توقع این است که همه عالمان و مردم خواهان قطع جنگ شوند و بر حرمت آن تاکید کنند.

دور دوم مذاکرات صلح حدود ۱۰ روز قبل آغاز شده، اما به کندی و سردی دنبال می‌شود.

همچنین منابع می‌‌گویند که طالبان بر رهایی زندانیان خود اصرار دارند، اما دولت و امریکا رهایی زندانیان طالبان را رد کرده‌اند. در دیدار اخیری که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با ملا عبدالغنی برادر در دوحه داشته است، جانب طالبان بر رهایی زندانیان این گروه تاکید کرده است.

دولت افغانستان پیش از شروع دور اول مذاکرات، بیش از پنج هزار زندانی طالبان را رها بود.