خبر

نماینده ملکی ناتو در افغانستان: فرصت تاریخی صلح نباید از دست برود

راه مدنیت: استیفانو پونته‌کوروو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، روند کنونی صلح را یک فرصت تاریخی خوانده و می‌گوید که نباید این فرصت مهم از دست برود.
آقای پونته‌کوروو در توییتی نوشته‌ است که از یک توافق همه‌جانبه صلح حمایت می‌کند که دست‌آوردهای مهم در آن حفظ شود.
نماینده ملکی ناتو این موضوعات را بعد از ملاقات روز چهارشنبه (۱دلو) خود با عبدالرب‌رسول سیاف و محمدکریم خلیلی بیان کرده است.
وی در روزهای اخیر با شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی کشور در مورد تلاش‌های صلح ملاقات و گفتگوهای داشته است.
همچنین استیفانو پونته‌کورور با نشر تویتتی از سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) خطاب به جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا گفته که متحدان ناتو برای مقابله با عواقب امنیتی ظهور چین، تهدید تروریزم، از جمله در افغانستان و عراق قاطع‌تر باهم باسیتند. در ادامه این توییت آمده است: «هیچ‌کدام از ما نمی‌توانیم به تنهایی با این چالش‌ها روبه‌رو شویم.»
پیش از این، دبیرکل ناتو در صحبت‌ تلفونی با رییس‌جمهور غنی گفته بود که نیروهای خود را با درنظر داشت اوضاع از افغانستان خارج می‌کند.
این سازمان گفته‌است که ۱۰هزار نیروی آن در بخش مشوره‌دهی، آموزش و همکاری با نیروهای امنیتی به ماموریت‌شان در افغانستان ادامه می‌دهند.
این در حالی‌ست که روند گفتگوهای صلح میان هیات‌های دولت و گروه طالبان در قطر همچنان با کندی و چالش رو‌به‌رو است. برخی از اعضای هیات مذاکره‌کنندۀ دولت گفته‌اند که گروه طالبان اراده‌‌یی برای ادامه گفتگوهای سازنده با نمایندگان جمهوریت ندارند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا