خبر

مشاور امنیت ملی امریکا: تعهد توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان را بررسی می‌کنیم

راه مدنیت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رییس جمهور امریکا در گفتگوی تلفنی با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور گفته است که واشنگتن توافق‌نامه امریکا-طالبان را بررسی می‌کند.
کاخ سفید در اعلامیه‌یی خبر داد که این بررسی‌ها شامل تعهدات طالبان برای قطع رابطه با شبکه‌های تروریستی، کاهش خشونت و آتش‌بس، پیش‌برد معنادار مذاکرات دولت افغانستان و دیگر جناح‌ها می‌شود.
طبق معلومات این اعلامیه، جیک سالیوان در مورد تعهد امریکا برای همکاری در روند مذاکرات و تامین صلح تاکید کرده است. همچنان او علاوه کرد که از حفظ دست‌آوردهای زنان و اقلیت‌ها، به‌عنوان بخشی از مذاکره حمایت می‌کند.
مشاور امنیت ملی امریکا تاکید کرد که با تلاش دیپلماتیک قوی و منطقه‌‌یی که هدف آن کمک به دولت افغانستان و طالبان برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی پایدار و آتش‌بس دایمی است، از روند صلح پشتیبانی می‌کند.
سالیوان روند مذاکرات را به‌عنوان یک فرصت تاریخی برای ختم جنگ و برقراری صلح عنوان کرده و گفت که این کشور در مورد یک استراتژی جمعی برای حمایت آیندۀ باثبات افغانستان، با دولت، متحدان ناتو و شرکای منطقه‌یی خود مشورت می‌کند.
از سویی هم، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی امروز شبنه (۴دلو)در توییترش نوشته که در صحبت تلفنی با همتای امریکایی‌اش، بر تعهد افغانستان بر مشارکت بنیادی با ایالات متحدۀ امریکا در زمینه‌های امنیت، صلح، مبارزه با تروریزم و تعامل منطقه‌‌یی تاکید کرده است.
او در ادامه نوشته، جیک سالیوان گفته که کشورش همکاری با دولت افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور را به‌عنوان یک اولویت و کلید اهداف امنیت ملی امریکا می‌داند.
مشاور امنیت ملی کشور می‌افزاید که او و همتای امریکایی‌اش توافق کرده‌اند که برای دست‌یابی به یک آتش‌بس دایمی، صلح عادلانه و دوامدار و حفظ دست‌آوردهای دو دهۀ گذشته تلاش می‌کنند.
همچنین موضوع بررسی توافق‌نامۀ صلح امریکا-طالبان را پیش‌تر آنتونی بلینکن، نامزد پیشنهادی بایدن برای وزارت امور خارجۀ امریکا، مطرح کرده بود.
توافق‌نامه صلح در دهم ماه حوت سال گذشته در دوحه، پایتخت قطر امضا شد. طبق این توافق‌نامه، امریکا متعهد شده که تمام نیروهای خود را تا ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند. طالبان نیز متعهد شده‌اند به شبکه‌های تروریستی و القاعده اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه منافع امریکا را ندهند.
هم‌زمان با این، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از سه منبع گزارش داده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان قرار است در دولت بایدن در سمتش حفظ شود.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا