نخست‌وزیر ناروی: افزایش خشونت‌ها در افغانستان نگران‌کننده است

راه مدنیت: ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر ناروی در صحبت تلفونی با رییس‌جمهور غنی از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

ارگ ریاست‌جمهوری امروز شنبه (۴دلو) با نشر خبرنامه‌یی گفته است که در این تماس تلفنی، دو طرف در مورد گسترش روابط و همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف بحث و گفتگو کرده‌اند.

طبق معلومات خبرنامه، دو طرف بر ضرورت آتش‌بس دایمی و حفظ دست‌آوردهای دو دهۀ گذشته در جریان مذاکرات صلح تاکید کرده‌اند.

با شروع گفتگوهای صلح، میزان خشونت‌ و ترورهای هدفمند در سطح کشور افزایش یافته و این موضوع باعث ایجاد نگرانی و ترس در میان فعالان رسانه‌یی، جامعه مدنی و سیاسی شده‌ است. همچنان شماری از اعضای هیات مذاکره‌کندۀ دولت می‌گویند که هیات گروه طالبان تمایلی برای مذاکره جدی و اصولی روی مسایل مهم با جانب هیات مذاکره‌کنندۀ دولت یا «جمهوری» ندارند.

آنان گفته‌اند که گروه طالبان از طرف دیگر، تلاش می‌کنند که بدون توجه به خواست عمومی برای قطع جنگ، به خشونت و جنگ تحت عنوان «جهاد تا تشکیل نظام ناب اسلامی» ادامه دهند.

این در حالی‌ست که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی امریکا در صحبت با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که واشنگتن توافق‌نامۀ امریکا – طالبان را بررسی می‌کند.

وی افزوده که واشنگتن می‌خواهد ببیند، آیا طالبان به تعهداتش در قبال قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت و مذاکرات معنی‌دار با دولت افغانستان و دیگر طرف‌های دخیل پایبند بوده یا خیر.