رییس‌جمهور غنی: جمهوریت چتر و بستر است که در آن مساوات تامین می‌شود

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری با اعضای شورای علمای اهل‌تشیع کشور دیدار کرد . او در این دیدار  اظهار داشت که جمهوریت چتر و بستری است که مساوات تمام افغان‌ها در آن تامین می‌شود.

آقای غنی امروز یک‌شنبه (۵دلو) در این دیدار از موقف واضح، روشن و اصولی شورای علمای اهل‌تشیع ابراز امتنان نموده؛ گفت که انقطاع در جمهوریت، قیمت نهایت بالا خواهد داشت. قوای امنیتی و دفاعی ما جنگ را نباخته‌اند و مشروعیت کامل بین‌المللی نظام جمهوری پابرجاست و ایالات متحدۀ امریکا شریک دولت افغانستان و قوای امنیتی و دفاعی ما می‌باشد.

رییس‌جمهور غنی تاکید کرد که تعیین هدف ما برای صلح با دنیا و منطقه، این است که افغانستان مستقل، دارای اقتدار ملی، مردم‌سالاری و وحدت ملی باشد و طریقه ما برای مراحل دیگر مذاکره، انجام با دقت، با تدبیر و اطمینان آن است.

به گفتۀ وی، ما به عذر و تسلیمی حاضر نیستیم و صلحی می‌خواهیم که در آن بقا، رفاه و وحدت ملی باشد.

همچنین محمداشرف غنی در بخشی از سخنانش افزود که به‌خاطر تامین امنیت علمای کرام تدابیر بیشتر خواهد گرفت و در نظر  دارد تا بر وقف نامه‌ها و مسودۀ قانون آن بر اساس مذاهب حنفی و جعفری، فکر واضح شود و در مورد سایر پیشنهادات‌تان اقدامات مقتضی خواهد گرفت.

از سویی هم، محمد اکبری، معاون شورای علمای اهل‌تشیع گفت که ساختار شورای علمای اهل‌تشیع متشکل از مجمع عمومی، شورای اجراییه و کمیسیون‌های مرکزی و شوراهای ولایتی می‌باشد که تعداد‌شان به ۶۵ می‌رسد.

وی می‌افزاید که این شورا با مشی معتدل و راه روشن در جهت تحکیم پایه‌های اخوت اسلامی و وحدت ملی تلاش می‌کنند، همچنان خواهان صلح و ختم جنگ در کشور است و حمایت خویش را از حفظ قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی، اعلان می‌کنند.

آقای اکبری با بیان این‌که شورای علمای اهل‌تشیع همیشه خواهان صلح، ثبات و امنیت، خیر و فلاح و وحدت ملت بزرگ افغانستان می‌باشد، تاکید کرد که هر گونه تصامیم، انعطاف و صلح در چوکات قانون اساسی و حفظ نظام جمهوریت صورت گیرد.

در این دیدار سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری و محمد محقق، مشاور ارشد رییس‎جمهوری در امور امنیتی و سیاسی و شماری از عالمان دین حضور داشتند.