مقاله

راه مدنیت؛ تاثیرگذار و ارزشمند| ویژۀ ده‌سالگی

منیژه رامزی؛ فعال حقوق بشر
در افغانستان کمتر رسانۀ را پیدا می‌کنیم که عمر طولانی داشته باشد، به‌دلیل اینکه چالش‌های زیادی در برابر خلق‌کنندگانِ ارزش‌های علمی و فرهنگی وجود دارد.
روزنامۀ راه مدنیت با زحمات دست‌اندرکاران آن ده‌ساله می‌شود. این رسانه دقیق ده سال پیش برای ترویج ارزش‌های انسانی، فرهنگی، اجتماعی و جهان‌شمولی پا به عرصه مطبوعات افغانستان گذاشت.
پس از سال۲۰۰۱ میلادی در جامعه ما رسانه‌های جمعی با هدف انتقال اطلاعات و معلومات در زمینه‌های مختلف، شرح وقایع گوناگون و مبادله افکار و عقاید عمومی نقش بزرگی در پیش‌رفت جامعه، فرهنگ و تمدن بشری برعهده گرفته‌اند که در این میان راه مدنیت، رسانه بی‌تاثیر نبوده و توانسته نقش ارزشمندی ایفا نماید.
بنابراین بی‌جا نیست که از ویژگی‌های خوب آن یادآوری کنم. راه مدنیت برای ترویج ارزش‌های شهروندی کارهای موثری انجام داده و برای تحقق مولفه‌های دموکراسی از هیچ نوع تلاشی دریغ نورزیده است، از آن جمله، موضوع تحرکات اجتماعی و سیاسی زنان می‌باشد که راه مدنیت با جدیت برای حضور معنادار زنان در جامعه نقش روشنگرانه و حمایتی داشته است.
می‌توان گفت روزنامه‌ متفاوتی است که به حضور و نقش موثر زنان و پرداخت به مسایل مربوط به آنان به‌شکل پیوسته، هم در ساختار مدیریتی و هم در محتوای خود اولویت داده و آن را مهم دانسته است. من از اولین همکاران قلمی این روزنامه وزین هستم. تفاوت در کار و ماهیت مطالب نشرشده در این روزنامه را نتیجه دقت در کار، سهم دادن زنان در روند اداری آن، بی‌طرفی و حفظ ارزش‌های روزنامه‌نگاری می‌دانم.
با این دیدگاه که رسانه‌ها رکن چهارم دموکراسی‌اند این روزنامه در کنار سایر رسانه‌ها برای پیش‌رفت و توسعه افغانستان همگام با قوه‌های سه‌گانه کشور (اجرایی، مقننه و قضایی) نقش فعالی داشته است.
راه مدنیت این نقش را به‌معنای واقعی آن ایفا نموده است. با وجود آنکه گاهی نقش حمایتی داشته، اما نقش حمایتی هرگز به‌معنای چاپلوسی و تملق نیست. رسانه‌ها نه‌‌تنها باید برنامه‌ها و سیاست‌های سودمند و توسعه‌‌‌یی دولت را تقویت کنند، بل باید زمینه را برای راه‌اندازی و انجام این برنامه‌ها و سیاست‌ها هموار سازند. بدون شک راه مدنیت در این راستا موفق درخشیده است
شاید یکی از دُشوارترین کارها در جامعه ما، فعالیت رسانه‌یی باشد که ممکن است راه مدنیت هم مشکلات اقتصادی، نبود امکانات کافی و حتا ناامنی را تجربه کرده باشد، اما با وجود این همه چالش‌ها نه‌تنها متوقف نشده، بل با موفقیت و تاثیرگذاری هم کار کرده است.
برای مدیران و دست‌اندرکاران روزنامه ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنم در ولایت‌ها هم نسخۀ آن در دست‌رس علاقه‌مندان قرار بگیرد، موفقیت بیشتر در امر اطلاع‌رسانی و تقویت ارزش‌های فرهنگی خواهانم. راه مدنیت هم‌چنان روشنگر باد!

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا