وزیر خارجه امریکا: توافق‌نامۀ دوحه تحت بررسی است

راه مدنیت: آنتونی بلینکن، وزارت خارجه امریکا در صحبت تلفونی با رییس‌جمهور غنی گفته که در حال بررسی توافق‌نامۀ صلح دوحه است تا مشخص شود که طالبان به تعهدات خود برای قطع رابطه با گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت و انجام مذاکرات با دولت افغانستان و دیگر جناح‌ها عمل کرده‌اند یا خیر.
وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیۀ گفته که محور صحبت تلفونی آقای بلینکن با رییس‌جمهور غنی درباره تعهدات ایالات متحدۀ امریکا به همکاری پایدار با افغانستان و مذاکرات صلح بوده است.
در ادامه اعلامیه آمده که آقای بلینکن حمایت «قاطع دیپلماتیک» کشورش را از روند صلح افغانستان و برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی برای صلح پایدار و عادلانه، آتش‌بس‌ دایمی و جامع اعلام کرده است.
همچنین وی ابراز امیدواری کرده که همه رهبران افغانستان از فرصت تاریخی برای تامین صلح و حفظ دست‌‌آوردهای ۲۰سال گذشته حمایت کنند.
او تاکید کرد که امریکا متعهد به مشورت با دولت افغانستان، متحدان ناتو و شرکای بین‌المللی خود در مورد تهیه استراتژی جمعی برای حمایت از آینده با ثبات، دموکراتیک و امن برای افغانستان است.
از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه گفته که آنتونی بلینکن از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند در کشور ابراز نگرانی کرده و آن را محکوم کرده است.
براساس خبرنامه ارگ، وزیر خارجه جدید امریکا از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ستایش کرده و گفته است که تلاش می‌کند تا صلح پایدار و معنادار در افغانستان تامین و آتش‌بس نیز برقرار شود.
آنتونی بلینکن در این تماس تلیفونی بر حفظ و تقویت ارزش‌های حقوق بشری، حقوق زنان و سایر ارزش‌ها در افغانستان تاکید کرده و گفت که حکومت جدید ایالات متحدۀ امریکا با حکومت افغانستان هماهنگی نزدیک و تماس‌ها در روابط دوجانبه و در خصوص صلح خواهد داشت.
همچنان ارگ ریاست‌جمهوری علاوه کرد که وزیر امور خارجه امریکا از تماس تلیفونی جو بایدن با رییس‌جمهور غنی در آینده نزدیک خبر داده است.
پیش از این جیک سالیون، مشاور امنیت ملی امریکا نیز در تماس تلفنی با حمدالله محب، همتای افغان خود از تصمیم کشورش برای بررسی توافق‌نامه دوحه خبر داده بود.
توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و گروه طالبان در (۱۰حوت) سال گذشته امضا شد. براساس این توافق‌نامه امریکا متعهد شده بود که نیروهایش را تا آخر ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج و طالبان نیز متعهدند که رابطه‌ با دیگر گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده را قطع کنند.
در این حال یک هیات طالبان به رهبری شیرمحمد عباس ستانکزی با ضمیر کابلوف نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان در مسکو در روز پنج‌شنبه (۹دلو) دیدار کرده است.
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که در این دیدار دربارۀ وضعیت کنونی گفتگوهای صلح و تطبیق کامل موافقت‌نامۀ دوحه بحث شده است.
همچنین یک هیات دیگر این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان و معاون این گروه در روز چهارشنبه (۸دلو) با شماری از مقام‌های ایران از جمله علی شمخانی منشی، شورای عالی امنیت ملی آن کشور در تهران دیدار کرد.
در عین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در تازه‌ترین مورد گفته که کشورهای منطقه و جهان از موضع‌گیری و تلاش‌های حکومت افغانستان برای دست‌یابی به صلح و قطع جنگ پشتیبانی می‌کنند.
از از آغاز دور دوم مذاکرات هیات‌های دو طرف در دوحۀ، پایتخت قطر بیش از سه هفته سپری می‌شود، اما مذاکرات با کندی به‌پیش می‌رود.