خبر

پنتاگون: طالبان به‌ تعهدات خود در توافق‌نامۀ صلح دوحه عمل نکرده است

راه مدنیت: جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که گروه طالبان به‌تعهداتش در توافق صلح با امریکا از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با شبکۀ القاعده عمل نکرده است.
آقای کربی به خبرنگاران گفته: «ما سعی داریم به راه حلی مبتنی بر مذاکره برسیم. طالبان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.»
وی می‌گوید که که دولت تازه امریکا، به توافق صلح قطر متعهد است، اما وزیر خارجه امریکا در تماس تلیفونی با رییس‌جمهور غنی گفته که در حال بررسی توافق‌نامۀ صلح امریکا و طالبان است تا مشخص شود که طالبان به تعهدات خود برای قطع رابطه با گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت و انجام مذاکرات با دولت افغانستان و دیگر جناح‌ها عمل کرده‌اند یا خیر.
براساس توافق دوحه طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را کاهش و رابطه‌اش را با گروه‌های تروریستی از جمله شبکۀ القاعده قطع کند.
این در حالی‌ست که گروه طالبان از امریکا خواسته به توافق‌نامه صلح دوحه پایبند باشد، اما دولت افغانستان از بررسی این این سند استقبال کرده است.
آقای کربی گفت وزارت دفاع آمریکا با سطح جاری نیروهایش (دوهزار و ۵۰۰سرباز) در افغانستان مشکلی ندارد. او تاکید کرد این تعداد سرباز برای انجام ماموریت امریکا و برای مقابله با گروه تروریستی داعش و القاعده، کافی است.
با این حال، وی در این مورد این‌که امریکا در ماه می سال جاری میلادی شمار نیروهایش را به صفر خواهند رساند یا خیر، چیزی نگفت.
سخنگوی پنتاگون همچنان گفته، بدون قطع رابطه با تروریزم و توقف حملات مرگبار بر نیروهای امنیتی افغان، مصالحۀ صلح آمیز دشوار خواهد بود.
از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان گفته که این گروه با شبکۀ القاعده روابط ندارد.
وی می‌گوید که در حال حاضر هیچ عضو گروه القاعده در افغانستان حضور ندارند.
وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌یی گفته که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا با آقای غنی تماس تلیفونی داشته و در این تماس بر «حمایت قاطعانه دیپلماتیک امریکا از فرآیند صلح با تمرکز بر دست یافتن به یک راه حل سیاسی بادوام و عادلانه و آتش بسی دایمی و جامع که به نفع همه مردم افغانستان تاکید کرد.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا