رییس‌جمهور غنی: ایجاد حکومت موقت منجر به ادامه خشونت و خون‌ریزی می‌شود

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری می‌گوید که ایجاد حکومت موقت فاقد مشروعیت بوده و منجر به ادامه خشونت و خون‌ریزی خواهد شد.
رییس‌جمهور غنی در یک نشست مجازی که از سوی مجمع امنیتی”آسپن” برگزار شده بود با اشاره به پیامد‌های جنگ‌های داخلی دهه هفتاد خورشیدی گفت که طرح حکومت‌های موقت در افغانستان ناکام بوده و این حکومت‌ها منجر به جنگ داخلی و خونریزی شده‌اند.
وی تاکید کرد که ایجاد حکومت موقت خلاف قانون اساسی می‎‌باشد و او به حیث رییس‌جمهور مسوولیت حراست از قانون را دارد. او علاوه کرد که حکومت به‌خاطر متوقف ساختن خشونت‌ها، برای انجام “مذاکرات با مفهوم” آمادگی دارد، اما گروه طالبان در قسمت بهانه‌جویی می‌کنند.
رییس‌جمهور غنی در حالی از به ایجاد حکومت موقت واکنش نشان می‌دهد که روز جمعه (۱۰دلو) شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون هیات مذاکره‌کنندۀ طالبان در یک نشست خبری در مسکو، گفته بود که رییس‌جمهور غنی «یگانه مانع» در راه رسیدن صلح است. او گفته که رییس‌جمهور غنی باید استعفای کرده و قدرت را به یک حکومت موقت انتقال دهد.
با این حال، آقای غنی پیش از این، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان به تجربهٔ حکومت نجیب‌الله اشاره کرده و گفته بود: «ما به‌خاطری به تدبیر تأکید می‌کنیم که از تجربه زمان داکتر نجیب الله آگاهی داریم، ما همه می‌دانیم که او چگونه فریب داده شد.»
آقای غنی تماس مقام‌های حکومت جدید ایالات متحده به ویژه انتونتی بلینکن، وزیر خارجه این کشور را با مقام های افغان “دلگرم کننده” توصیف کرد و افزود که انتظار دارد جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده نیز با وی به زودی تلیفونی صحبت کند.
پیش از این، راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل نیز گفته بود که ایالات متحده از ایجاد حکومت موقت در افغانستان طرف‌داری نکرده و از تشکیل آن پشتیبانی نخواهد کرد.
او در تاریخ (۲۴جدی) در صفحۀ توییترش نوشته بود: «ما از دولت موقت طرف‌داری نکرده‌ایم و ایالات متحده نیز از آن طرف‌داری نمی‌کند. نتایج مذاکرات صلح افغانستان به افغان‌ها بستگی دارد و ما معتقد استم که این نتایج باید بازتاب‌دهندهٔ آرزوها و خواست مردم افغانستان باشد.»

برگشت۹۰درصد زندانیان آزادشدۀ طالبان به میدان جنگ
همچنین محمداشرف غنی در بخشی از صحبت‌هایش تاکید کرد که گروه طالبان، متعهد به توافق‌نامه‌یی دوحه نیست و حدود ۹۰درصد زندانیان این گروه، پس از آزادی دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.
او به این باور است که گروه طالبان هیچ ارادۀ برای برقراری صلح در ندارند؛ زیرا این گروه به خواست‌های مردم این کشور و جامعۀ جهانی برای پذیرفتن آتش‌بس پشت کرده‌اند.
آقای غنی بار دیگر طالبان را مسوول افزایش خشونت‌های اخیر به ویژه قتل‌های هدفمند خواند و گفت که برای مقابله با این موج خشونت‌ها، ایالات متحده و ناتو باید یک موقف قوی در ارتباط به “رویکرد وابسته به شرایط” اتخاذ کنند.
رییس‌جمهور غنی می‌افزاید: «طالبان باید به خاطر ایجاد فضای خشونت، مسوول قرار داده شوند.»
در این نشست آقای غنی در مورد موضوعات مرتبط به امنیت ملی، سیاست خارجی و چالش‌های فرا راه افغانستان، صحبت کرده است.
در این نشست امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه و وحید عمر رییس اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری، نیز حضور داشتند.