وحید عمر: آرامش قبرستان صلح نیست!

راه مدنیت: وحید عمر، رییس عمومی ادارۀ ارتباطات عامه‌ و استراتیژیک ریاست‌جمهوری می‌گوید که حکومت حاضر است برای صلح قربانی بدهد، اما به‌شرط این‌که برآیند آن به استحکام نظام، دموکراسی، کثرت‌گرایی و انتخابات ‌بیانجامد.

آقای عمر امروز شنبه (۱۱دلو)  در یک نشست خبری گفت که صلح خواست اساسی مردم و دولت افغانستان را تشکیل می‌دهد، اما صلحی که در نتیجۀ آن یک افغانستان با ثبات، متحد، دموکراتیک و صاحب نظام به دست آید. آرامش قبرستان و گورستان، صلح نیست.

وی تاکید در این نشست تاکید کرد: «ما به‌عنوان نظام و دولت مشروع افغانستان چندین قدم را جهت صلح برداشتیم، اما از هیچ قدم ما از جانب مقابل استقبال نشد، برعگس با شروط و تهدیدها پاسخ داده شد.»

همچنین او علاوه کرد هیات مذاکره‌کنندۀ دولت با طرح و آجندای واضح به میز مذاکره رفتند، اما گروه طالبان علاقه‌مندی به مذاکره ندارند و هر روز از یک پایتخت به پایتخت دیگر می‌روند.

طبق اظهارات وی، طالبان باید افغانستان جدید را بشناسند و با افغانستان فعلی کنار بیایند. چون طرح‌های قدیم منسوخ گردیده است.

آقای عمر در ادامه افزود: «جنگ فعلی برای بقای ارزش‌های ۲۰سال گذشته است. اگر کسی فکر می‌کند در نتیجۀ جنگ یا معامله‌یی زیر نام صلح، تمام این ارزش‌ها را زیر پا کرده و افغانستان را به گذشته بر می‌گرداند، اشتباه کرده است. راه بازگشت به گذشته هم از طریق جنگ و هم از طریق معامله مسدود است.»

به گفتۀ وحید عمر، از یک سال به این طرف، جنگ گروه طالبان در برابر نیروهای خارجی که آن‌ها را اشغال‌گر می‌نامید، متوقف شده، اما جنگ علیه مردم و تاسیسات عامه ادامه دارد.

این در حالی‌ست که اخیرا، عباس ستانکزی، معاون هیات طالبان در قطر که در راس هیاتی به روسیه رفته بود، گفته که حکومت فعلی به رهبری محمداشرف غنی، مانع اصلی برای برقرای صلح در افغانستان است.

به گفته‌ی او، اگر رییس‌جمهور غنی از قدرت کنار برود، صلح در افغانستان برقرار خواهد شد، آقای عمر خواست ایجاد حکومت موقت را طرح «محکوم‌شده» در تاریخ خواند و گفت بازگشت به گذشته امکان‌پذیر نیست.

با این حال، بیش از ۲۰روز از آغاز دور دوم گفتگوهای صلح در قطر می‌گذرد، اما در جریان این مدت، تنها یک بار هیات‌های مذاکره‌کنندۀ دولت و گروه طالبان نشست مستقیم برگزار کرده‌اند.