خبر

مشاور شورای امنیت ملی: حکومت موقت، یک فرصت دایمی برای مداخلۀ خارجی است

هم‌زمان با بالا گرفتن بحث تشکیل حکومت موقت؛ حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی می‌گوید که حکومت موقت برنامه کشورهای خارجی است، مردم افغانستان اهمیت دموکراسی را دانسته و دیگر نیازی به برنامه خارجی نیست. حکومت موقت به‌معنای یک فرصت دایمی برای مداخله‌ خارجی است.
مشاور شورای امنیت ملی، این اظهارات را در واکنش به موقف جدید گروه طالبان، مبنی بر ایجاد حکومت موقت مطرح کرد. عباس استانکزی، معاون گروه طالبان در سفرش به روسیه در یک نشست مطبوعاتی گفت که حکومت موجود مانعی برای تامین صلح در کشور است و برای موفقیت این روند، باید قدرت به حکومت موقت انتقال یابد.
در پیوند به این اظهارات، آقای محب روز شنبه (۱۱دلو) در توییت‌هایی گفت که تشکیل حکومت موقت به معنای فرصت‌دادن دایمی برای مداخله‌ خارجی‌ در کشور است و دیگر اجازه داده نخواهد شد که آجندای خارجی‌ در افغانستان اجرایی شود.
آقای محب تاکید کرد که اگر گروه طالبان بر اساس مشروعیت مردم و مشروعیت دینی تصمیم می‌گرفتند، مذاکرات صلح باید با تامین آتش‌بس ادامه می‌یافت. «کسانی‌که همزمان با مذاکرات صلح، دست از خشونت علیه مسلمانان‌ و ضرر رساندن به جان و مال مردم برنداشته‌اند، باید بدانند که ملت به ارزش‌های مردم‌سالاری و اهمیت نظام باور دارند.»
پیش از این، رییس‌جمهور غنی نیز به اظهارات اعضای گروه طالبان، واکنش نشان داده و تاکید کرده بود که ایجاد حکومت موقت فاقد مشروعیت بوده و منجر به خون‌ریزی‌های بیشتری خواهد شد.
آقای غنی که در نشست مجازی «انستیتوت پژوهشی اسپین» صحبت می‌کرد، با اشاره به پیامدهای جنگ‌های داخلی دهۀ۹۰ میلادی افزود که طرح حکومت‌های موقت در افغانستان ناکام بوده و این حکومت‌ها منجر به جنگ‌های داخلی و خون‌ریزی شده‌اند.
رییس‌جمهور پیش از این نیز در مصاحبۀ با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به تجربۀ حکومت داکتر نجیب اشاره کرده بود که با وجود تضمین سازمان ملل ‌متحد هم متاسفانه به فاجعه انجامید. «ما به‌خاطری به تدبیر تاکید می‌کنیم که از تجربۀ زمان داکتر نجیب‌الله آگاهی داریم، ما همه می‌دانیم که او چگونه فریب داده شد، سازمان ملل‌متحد به وی تضمین تامین صلح داده بود، اما متاسفانه به فاجعه انجامید.»
با این‌که بیشتر از یک ماه از شروع دور دوم مذاکرات دوحه می‌گذرد اما بیش از ده روز می‌شود که هیات مذاکره‌کننده طالبان برای شروع مذاکرات با جانب هیات دولت افغانستان حاضر نیست. گروه طالبان در عوض به کشورهای منطقه و همسایه روی آورده‌اند. در یک هفته اخیر، دو هیات بلندپایه طالبان به کشورهای ایران و روسیه سفر کرده‌اند.
در پیوند به عدم شروع مذاکرات رسمی از سوی طالبان، معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کننده دولت در دوحه می‌گوید که ضایع کردن فرصت صلح به هر بهانه‌یی جفا در حق مردم است.
استانکزی پس‌ازظهر شنبه (۱۱دلو) در رشته‌ توییت‌هایی نوشت: «علمای افغانستان و جهان اسلام، جنگ و خون‌ریزی در کشور را حرام و قطع جنگ و تامین آتش‌بس را واجب دانسته‌اند. جنگ‌جویان را نباید برخلاف احکام قرآن و سنت در تاریکی نگه داشت و جنگ را ادامه داد.»
به گفتۀ وی علمای افغانستان حاضرند با حضور علمای جهان اسلام، عدم مشروعیت جنگ را به اثبات برسانند. ضایع کردن فرصت صلح به هر بهانه‌ جفا در حق مردم افغانستان است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا