خبر

ارگ: ارادۀ مردم، حفاظت از جمهوریت است

مدنیت: دواخانه مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری گفته که عزم و ارادۀ مردم برای حفاظت از نظام کنونی جمهوری اسلامی واضح است. مردم به غیر از نظام جمهوریت، دیگر هیچ نظامی را قبول ندارند.

آقای مینه‌پال امروز سه‌شنبه (۱۴دلو) در صفحۀ توییترش نوشته که هدف آشکار ملت این است که حکومت در روشنایی احکام قانون اساسی تا زمان تعیین‌شده فعالیت کند.

او در ادامه تایید کرد که این وظیفه قانونی رییس‌جمهور است که قدرت را از طریق انتخابات به جانشینش واگذار کند.

از سویی هم، رحمت‌الله اندر، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی نیز در توییترش نوشته که توافق‌نامۀ صلح دوحه میان امریکا و گروه طالبان اساس مطلق برای حل همه مسایل بین‌الافغانی نیست.

آقای اندر در ادامه تصریح کرد که طالبان پیش از تبصره در بارهٔ میکانیزم نظام، مسوول ریختن خون مردمند.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که اخیرا هیات‌هایی گروه طالبان در سفرشان به مسکو و تهران در مورد ایجاد یک حکومت جدید اسلامی در نتیجۀ مذاکرات صلح سخن گفته‌اند.

شیرمحمد عباس استانکزی، عضور هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان در یک نشت خبری در مسکو گفته بود که حکومت محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور مانع صلح است.

او علاوه کرد که بود اگر آقای غنی استفعا دهد، طالبان نیز حاضر است که برای یک حکومت جدید مذاکره کند.

در روزهای اخیر طرح حکومت موقت نیز به یک بحث داغ در رسانه‌ها مبدل شده، اما اعضای هیات مذاکره‌کنندۀ دولت روز یک‌شنبه (۱۲دلو) در نشست خبری گفته بودند که گروه طالبان در میز مذاکرات، از موضوع حکومت موقت یاد نکرده و اگر در بیرون از مذاکرات مطرح کرده‌اند، جنبۀ تبلیغاتی دارد. اگر این گروه حرف و طرحی دارد باید در میز مذاکره شریک سازند.

آنها در این نشست افزوند که در شرایط فعلی، بحث حکومت موقت مطرح نیست و مبنا برای این هیات، اظهارات رسمی اعضای طالبان در میز مذاکره می‌باشد.

در عین حال، امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری روز گذشته در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته بود: «در این روزها نوشته‌‌یی در میان جامعه دست بدست می‌شود که از نشانی مبهم و بی‌نشان پخش شده و اسم آنرا گذاشته‌اند راه صلح و حکومت شراکتی صلح. من این نوشته را که از آن بوی لابی تروریست‌ها به مشام می‌رسد، خواندم. این به اصطلاح طرح که تعدادی را ذوق‌زده ساخته است، چیزی به جز از یک پروژه تفرقه و تضعیف افغانستان نیست.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا