خبر

امضای نقشۀ راه پروژۀ تاریخی ساخت خط آهن مزار-کابل-پیشاور

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرد که افغانستان، ازبیکستان و پاکستان نقشۀ راه و سند برنامه‌ریزی و ساخت راه آهن مزارشریف – کابل – پیشاور را در همایشی در شهر تاشکند، پایتخت ازبیکستان امضا کرده‌اند.
این وزارت امروز چهارشنبه (۱۵دلو) با نشر خبرنامه‌یی گفته که این نقشۀ راه آهن روز گذشته توسط نمایندگان این کشورها به امضا رسیده است.
در ادامه خبرنامه آمده که با ایجاد این خط آهن، گام مهمی در راستای اتصال و گسترش همکاری‌های منطقه‌یی برداشته شده و رویای مشترک «اتصال آسیای مرکزی به آسیای جنوبی از طریق افغانستان» تحقق خواهد یافت.
محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور که ریاست مشترک این همایش را به عهده داشت، گفته: «اتصال و برقراری ارتباط، نه‌تنها به معنای استفاده از امکانات بالقوه برای گسترش تجارت، ۱ترانزیت و سرمایه‌گذاری در جهت رشد اقتصاد و شگوفایی می‌باشد، بل به معنای ارتقای ظرفیت‌ها و تقویت پایه‌های همکاری در راستای برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت نیز است.»
آقای آتمر در این برنامه تاکید کرد که عملی‌شدن پروژۀ خط‌‌ آهن سه کشور، جزو لاینفک دیدگاه اتصال منطقه‌یی افغانستان است.
وی می‌گوید که تطبیق قوانین سازمان تجارت جهانی در زمینه‌های اتصال منطقه‌‌یی و پیش‌بینی پالیسی‌های مورد نیاز می‌تواند سه کشور را در برابر چالش‌های احتمالی و رسیدگی به آن‌ها کمک کند.
از سویی هم، سردار امورزاکوف، معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبیکستان نیز احداث خط آهن مزارشریف – کابل – پیشاور را یک پروژۀ مهم و تاریخی خوانده و افزوده که تطبیق این پروژه چشم‌انداز پیشرفت اقتصادی در آسیای میانه را دگرگون می‌کند.
همچنین آقای امورزاکوف، آمادگی همه‌جانبه کشورش را برای تطبیق این پروژه اعلام کرد.
در عین حال، عبدالرزاق داوود، مشاور ارشد صدراعظم پاکستان نیز راه‌اندازی نشست سه جانبه و امضای نقشۀ راه خط آهن مزارشریف – کابل – پیشاور را راه‌گشای مرزهای جدید در قبال گسترش تجارت و دستیابی به دیدگاه مشترک سه کشور خوانده است.
او گفته: «زمان آن فرا رسیده تا از موقعیت استراتیژیک خود برای گسترش ارتباطات و اتصال منطقه استفاده نموده، امکانات و پُتانسیل‌های بالقوۀ مبادلات تجارتی واقتصادی خود را، به‌کار اندازیم.»
طبق خبرنامۀ وزارت امور خارجه کشور، در این نشست، نمایندگان شماری از سازمان‌ها و مؤسسات بین‌المللی به‌شمول بانک توسعۀ اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا و بانک اروپایی توسعه و بازسازی از تمویل پروژه‌ی خط آهن مزارشریف – کابل – پیشاور اعلام آمادگی کرده‌اند.
در ادامه آمده که بانک توسعۀ آسیایی، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا، و سفیر امریکا در ازبیکستان نیز از تمویل پروژۀ خط آهن نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که در تمویل این پروژه سهم بگیرند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا