درخواست از یونسکو برای ثبت هنر مینیاتوری با محوریت افغانستان

راه مدنیت: وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور از سازمان یونسکو خواست تا به ثبت هنر مینیاتوری به‌عنوان میراث فرهنگی مشترک افغانستان و کشورهای مربوطه بر اصل محوریت افغانستان اقدام نماید.
این وزارت در واکنش به خبرهایی مبنی بر ثبت هنر مینیاتوری از سوی کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و اوزبیکستان گفت: «طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در تماس تلیفونی با همایون عزیزی، سفیر افغانستان مقیم فرانسه، بر ثبت هنر مینیاتوری به‌عنوان میراث فرهنگی مشترک میان کشورهای منطقه بر اصل محوریت افغانستان تاکید کرده است.»
آقای زهیر افزود، قبلا این وزارت طی نشست‌های خبری از ثبت هنر مینیاتوری به‌نام افغانستان که زادگاه و منشا اصلی این هنر می‌باشد به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خبر داده و گفته بود که در صورت علاقمندی کشورهای منطقه به‌گونۀ مشترک نیز ثبت آن امکان‌پذیر می‌باشد.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید داشت که با ارسال مکتوب رسمی به سازمان یونسکو جهت ثبت هنر مینیاتوری در میراث‌های جهانی موضوع را رسما تعقیب نموده، یونسکو از حصول مکتوب و از ثبت هنر مینیاتوری به‌عنوان میراث مشترک به وزارت اطلاعات و فرهنگ اطمینان داده است.
طبق گفته‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ، سازمان یونسکو طی ایمیلی به تاریخ ۳۰جولای ۲۰۲۰ از تکمیل دوسیه جهت ثبت هنر مینیاتوری الی مارچ ۲۰۲۱ اطمینان داده که کشورهای عضو می‌توانند پس از تفاهم با کشورهای ادعاکننده مالکیت این میراث، اسناد را تکمیل نموده به این سازمان ارسال نمایند.
بر همین اساس وزارت اطلاعات و فرهنگ اسناد مربوطه را جهت ثبت هنر مینیاتوری در فهرست میراث جهانی ترتیب نموده که در روزهای نزدیک از طریق وزارت امور خارجه به سازمان یونسکو فرستاده خواهد شد.
نشر خبر ثبت هنر مینیاتوری به نام کشورهای همسایه با واکنش‌های زیادی مواجه گردیده است.