کمیته مصونیت خبرنگاران: خشونت علیه خبرنگاران ۲۶درصد افزایش یافته است

راه مدنیت: کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان می‌گوید که میزان خشونت علیه خبرنگاران در جریان سال ۲۰۲۰میلادی در تناسب به سال ۲۰۱۹، ۲۶درصد افزایش یافته است.
این کمیته امروز پنج‌شنبه (۱۶دلو) با نشر گزارش سالانه خود اعلام کرد که در جریان سال ۲۰۲۰میلادی، ۱۳۲مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور به ثبت رسیده که این موارد شامل قضایای قتل، مجروحیت، لت‌وکوب، تهدید، اختطاف، برخوردهای غیرقانونی، لت‌وکوب و توهین و بدرفتاری می‌شود.
در این ادامه این گزارش آمده که در جریان سال گذشته میلادی، هفت مورد شامل قضایای قتل خبرنگاران می‌شود. پنج خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در نتیجۀ ترورهای هدفمند و دو نفر دیگر آنان نیز در نتیجه‌ی انفجار ماین کشته شده‌اند. متباقی موارد نیز شامل ۱۸مورد مجروحیت، ۱۰ مورد لت‌وکوب، ۴۷مورد تهدید، ۲۸مورد بدرفتاری، توهین و تحقیر، ۱۳مورد برخوردهای غیرقانونی توسط مدیران و مالکان رسانه‌ها و هفت مورد اختطاف می‌شود.
همچنین کمیته مصونیت خبرنگاران افغان تصریح کرد که دو مورد دیگر، سرقت وسایل کاری خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی بوده است.
در ادامه آمده که براساس بررسی‌ صورت گرفته، بیشترین خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران توسط گروه‌های طالبان و داعش در سال ۲۰۲۰میلادی ثبت شده. بر بنیاد این گزارش حکومت نیز در جایگاه دوم عاملان این خشونت‌ها قرار دارد.
در گزارش با اشاره به ماهیت تهدیدها و خشونت‌های اعمال‌شده تاکید شده که ماهیت تهدید و خشونت‌ها توسط مسوولان حکومتی اغلباً خفیف بوده، در حالی که تهدیدها و خشونت‌های طالبان و داعش معمولاً خشن و خونین بوده است.
در این گزارش آمده که گروه داعش و طالبان اغلب به حملات مستقیم بر رسانه‌ها و خبرنگاران متوسل می‌شوند.
از سویی هم، نجیب شریفی، رییس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افغان گفته است که افزایش حملات مستقیم و ترورهای زنجیره‌‌یی و هدفمند خبرنگاران در اواخر سال ۲۰۲۰میلادی، سبب ایجاد وحشت و هراس گسترده میان خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان شده است.
طبق گفته‌های وی، این موضوع سبب شده که قابلیت تولیدی رسانه‌ها کاهش و خود سانسوری در میان رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش یابد.
آقای شریفی اظهار داشت: «اما با وصف همه‌ تهدیدها، خبرنگاران و رسانه‌ها شجاعانه کار اطلاع‌رسانی را پیش برده و رسالت خود را در قسمت مسلک مقدس خبرنگاری ادا کرده‌اند.»
او در بخشی از صحبت‌هایش تاکید کرد که در سال ۲۰۲۰ جامعه‌ رسانه‌‌یی به‌دلیل نبود یک برنامۀ منسجم برای حراست از حقوق اساسی‌شان در تیم مذاکره‌کنندۀ دولت در گفتگو با طالبان، نگران بوده‌اند.