خبر

وزیر خارجه امریکا با خلیل‌زاد در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد

راه مدنیت: زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان گفت: « ما در دیدار با انتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور در مورد تمرکز بر استراتژی مبتنی بر شرایط خود بحث کردیم، استراتژی که صلح را در افغانستان به ارمغان می‌آورد.»
آقای خلیل‌زاد در توییترش نوشته که استراتژی صلح، آینده پایدار را برای شهروندان افغانستان تامین می‌کند و مانع استفاده از این کشور علیه منافع امریکا و متحدانش می‌شود.
در عین حال، ‏دولت امریکا با حفظ ‎ خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، “توماس ویست” را به‌عنوان معاون وی گماشته است.
نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان گفته که تجربۀ توماس در منطقه، ما را برای رسیدن به یک صلح پایدار در افغانستان کمک خواهد کرد.
‏توماس ویست، رییس پیشین بخش افغانستان و پاکستان شورای امنیت ملی ایالات متحده و مشاور جو بایدن، معاون رییس‌جمهور پیشین امریکا بود.
همچنین انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در توییتی نوشت که با خلیل‌زاد در مورد راه پیش‌روی در افغانستان، تهدید تروریزم علیه ایالات متحده، دست‌یابی به یک توافق سیاسی عادلانه و بادوام در افغانستان و تقویت آتش‌بس دایمی در این کشور بحث کرده است.
او در این زمینه جزییات بیشتر ارایه نکرد.
زلمی خلیل‌زاد در دوره ریاست‌ جمهوری دونالد ترمپ به‌عنوان نمایندۀ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شده‌ بود. او سال‌ها درگیر مسایل افغانستان بوده و در دوره ماموریت خود به‌عنوان نمایندۀ خاص امریکا در امور صلح افغانستان، ۱۱دور مذاکره را در طول ۱۸ماه با نمایندگان طالبان به‌پیش برد.
آقای خلیل‌زاد پس از ۱۸ماه موفق شد که میان و گروه طالبان، توافق‌نامۀ صلح را امضا کند. در این توافق‌نامه امریکا متعهد شده بود که تمام نیروهایش را تا اول ما می سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند. همچنان گروه طالبان در توافق‌نامه وعده داده بود که رابطه‌اش را با گروه‌های تروریستی از جمله شبکۀ القاعده قطع و از خاک افغانستان علیه منافع امریکا استفاده نکند.
با این حال، روند مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان در قطر در حال حاضر متوقف است. با توقف گفتگوها نگرانی از بین‌ رفتن توافق‌نامۀ امریکا و طالبان نیز مطرح می‌شود.
از سویی هم، به تازگی در گزارشی که تحت عنوان «گروه مطالعه افغانستان» به سفارش کنگره امریکا تهیه شده. در این گزارش توصیه شده که ایالات متحده باید برنامه خروج کامل نیروهای خود از افغانستان را عقب بیندازد. در این گزارش بیان شده که رعایت ضرب‌الاجل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، بدون آنکه ابتدا خشونت‌ها کاهش پیدا کرده و مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان پیشرفت کرده باشد، می‌تواند به فروپاشی دولت و از سرگیری جنگ داخلی منجر شود.
دولت از این گزارش استقبال کرده است، اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان به این گزارش واکنش تند نشان داده و گفته است کسانی که مانند نویسندگان این گزارش به امریکا مشورت باقی ماندن نیروهای این کشور را در افغانستان می‌دهند، خواهان ادامه جنگ هستند زیرا منفعت آنها در این کار است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا