خبر

بخشی از بانک‌نوت‌های جدید توسط پولند به افغانستان تحویل داده شد

راه مدنیت: سفارت پولند در هند اعلام کرده که اولین دسته از بانک‌نوت‌های جدید افغانستان را هفته گذشته تحویل داده است.

سفارت پولند در هند امروز جمعه (۱۷دلو) با نشر پیامی گفت، طبق قراردادی که شرکت امنیتی چاپ پول پولند (PWPW) با افغانستان امضا کرده، ۳۸۰میلیون بانک‌نوت (۱۰ افغانی، ۲۰ افغانی، ۵۰ افغانی و ۱۰۰ افغانی) چاپ می‌شود.

براساس معلومات سفارت پولند، این قرارداد در سال گذشته میلادی امضا شده و قرار است تا پایان سال ۲۰۲۲میلادی بانک‌نوت‌ها چاپ و تحویل داده شود.

بر بنیاد گفته‌های این سفارت، این بانک‌نوت‌ها با فن‌آوری مدرن و با پوشش ضد آلودگی تولید می‌شود که نسبت به بانک‌نوت‌های قبلی در برابر محلول‌های شیمیایی و آلودگی مقاوم است.

سفارت پولند در هند تاکید کرده که این بانک‌نوت‌ها  از جلای (Coat4Note) که به روش منحصر شرکت امنیتی چاپ پول پولند تولید می‌شود، پوشیده شده است.

در عین حال، میرعزیز برکی، مسوول عمومی پرداختی‌های بانک مرکزی افغانستان، روز سه‌شنبه (۷ دلو) در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت، گفته بود که سال گذشته با یک شرکت پولندی قرارداد تولید بانک‌نوت‌های جدید امضا شده بود، اما به دلیل شیوع کرونا تا اکنون در دسترس این بانک قرار نگرفته است.

براساس معلومات وی، در حال حاضر ۲۹۳٫۴میلیارد افغانی در گردش است که از این میان، ۶۱۷٫۴میلیون آن شامل سکه‌های فلزی یک، دو و پنج‌افغانی می‌باشد.

آقای برکی گفت که سالانه دست‌کم ۳٫۶میلیارد افغانی بانک‌نوت فرسوده جمع‌آوری و از دوران خارج می‌شود.

با این همه، موضوع چاپ بانک‌نوت‌های جدید از سوی بانک مرکزی در چند روز گذشته جنجال آفرین بوده و شماری از اعضای مجلس نمایندگان گفته‌ بودند که اجمل احمدی، سرپرست ریاست بانک مرکزی که رای تایید مجلس نمایندگان را به‌دست نیاورده، حق ندارد روی بانک‌نوت‌های جدید امضا کند.

پس از این بود که اعلام شد واحدالله نوشیر، سرپرست پیشین بانک مرکزی روی بانک‌نوت‌های جدید را امضا کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا