رییس‌جمهور غنی با همتای تاجیکستانی‌اش تلفونی صحبت کرد

راه مدنیت: ارگ ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که رییس‌جمهور غنی با امام علی رحمان، رییس‌جمهور تاجکستان تلفونی صحبت کرده است.

ارگ امروز پنج‌شنبه (۲۳دلو) با نشر خبرنامه‌یی گفته که این تماس تلفونی دو طرف در مورد روند صلح افغانستان، گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌یی بحث و گفتگو کرده است.

در خبرنامه آمده که روسای جمهوری دو کشور بر گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجارتی و سرحدی بین افغانستان و تاجکستان تاکید کرده‌اند.

بر اساس معلومات خبرنامه، رییس‌جمهوری تاجکستان حمایت خویش را از دیدگاه‌ها و برنامه‌های حکومت افغانستان در عرصه اتصال منطقه‌یی و پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اعلان کرد.

همچنین امام علی رحمان در گفتگوی تلفونی از رییس‌جمهور غنی به خاطر اشتراک در بیستمین سال‌گرد تاسیس سازمان همکاری‌های شانگ‌های که در ماه مارچ در آن کشور برگزار می‌شود، دعوت کرده است.

در عین حال، روز گذشته رییس‌جمهور غنی با شوکت میرضیایف، رییس‌جمهوری اوزبیکستان در مورد روابط دوجانبه، پروسۀ صلح و اتصال منطقه‌یی در یک تماس تلفونی بحث و تبادل نظر نمودند.

دو طرف در این گفتگو در مورد آغاز کار مطالعات خط آهن مزار، کابل و پیشاور نیز صحبت نموده، آن را پروژۀ مهم برای اتصال آسیای مرکزی و جنوبی خواندند.

همچنان سران دو کشور در مورد آمادگی‌ها برای کنفرانس بین‌المللی اتصال آسیای مرکزی و جنوبی که قرار است به رهبری رهبران افغانستان و اوزبکستان در ماه می سال جاری میلادی در تاشکند برگزار گردد، صحبت نمودند.