دانش: طرح حکومت موقت به معنای بازگشت به گذشته و فروپاشی نظام است

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید طرح حکومت موقت به معنای بازگشت به گذشته و طرح فروپاشی نظام است. تجربه‌های تاریخی نشان داده که حکومت‌های موقت پس از فروپاشی نظام‌ها تشکیل شده است.
آقای دانش امروز جمعه (۲۴دلو) در اولین سالیاد محمدباقر محقق، فرزند محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان بر حفظ انسجام سیاسی و تحکیم وحدت ملی در راستای رسیدن به صلح تاکید نموده و گفت که هر نوع شگاف سیاسی، اجتماعی و زبانی در کشور خطرناک‌تر از جنگ است و کشور را در پرتگاه فروپاشی قرار می‌دهد.
معاون دوم ریاست‌جمهوری افزود که تدوام نظام سیاسی فعلی و قانون اساسی کشور ضامن بقا و صلح پایدار در کشور است. همچنان وی بیان کرد که اگر روند صلح به انحلال نظام کنونی و ملغای قانون اساسی منجر شود، صلح پایدار تامین نمی‌شود؛ بل خشونت به شکل دیگر ادامه خواهد یافت.
آقای دانش در ادامه تاکید داشت که انحلال نظام کنونی به‌معنای وادارکردن مردم به پذیرش «امارت اسلامی» یا نظام مورد نظر طالبان خواهد بود، اما این نظام مورد پذیرش مردم و کشورهای منطقه نیست.
همچنین او تصریح کرد که امروز تمام منابع خارجی و داخلی آگاه هستند که پس از رهایی زندانیان گروه طالبان جنگ و خشونت شدت یافته است و حکومت اقدامات شجاعانه‌یی را در روند صلح برداشته است، اما این گروه هر روز شرایط جدیدی را برای مذاکرات صلح مطرح می‌کنند.
معاون ریاست‎جمهوری اذعان داشت که مذاکرات دوحه بین هیات مذاکره‌کنندۀ دولت و طالبان در حالت نسبی «بن‌بست» قرار گرفته و هیات مذاکره‌کنندۀ گروه طالبان مصروف سفرهای سیاسی بیرونی‌شان هستند.
آقای دانش فرصت کنونی را برای تامین صلح در کشور «طلایی» عنوان کرد، اما گفت که خشونت و جنگ در کشور افزایش یافته است و تعهداتی را که امریکا و طالبان برای کاهش خشونت‌ها داده بودند، عملی نشده است.
وی با اشاره در مورد آزادی زندانیان گروه طالبان گفت که حکومت براساس فیصله لوی‌جرگه مشورتی صلح ۴۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرد، اما وعده کاهش خشونت تحقق نیافت. همچنان عملی نشدن تعهدات این گروه در قبال کاهش خشونت‌ها را پرسش‌برانگیز خوانده و گفت که اکثر زندانیان رهاشده به میدان نبرد بازگشته‌اند.
همچنین او در بخشی از صحبت‌هایش خطاب به هیات مذاکره‌کنندۀ دولت گفت که در هر لحظه و زمان آماده مذاکره باشید.
این گفته‌ها در شرایط بیان می‌شود که هفته گذشته شماری از اعضای هیات مذاکره‌کنندۀ دولت برای انجام وظایف شخصی‌شان به کابل برگشته‌اند. وزرات دولت در امورد صلح گفته که آنها پس از رسیدگی به مشکلات شخصی‌شان دوباره به دوحه برخواهد گشت.