محقق: فرماندهان طالبان برای تمرینات نظامی در پاکستان فرستاده شده‌اند

راه مدنیت: محمد محقق، مشاور ریاست‌جمهوری در امور سیاسی و امنیتی گفت: طبق اطلاعاتی که از جبهات جنگ از شمال در اختیار دارد، همه فرماندهان طالبان برای آموزش و تمرینات نظامی در پاکستان فرستاده شده و برای آغاز جنگ در فصل بهار آمادگی می‌گیرند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان امروز جمعه (۲۴دلو) در نخستین سالیاد محمدباقر محقق تاکید کرد، پاکستان اعلام می‌کند که از روند صلح حمایت می‌کند، اما فرماندهان نظامی گروه طالبان در پاکستان به‌سر می‌برند. این کشور روی موضع  خود در قبال صلح باید ملاحظه داشت.

او هشدار می‌دهد که اگر صلح تامین نشود، فصل بهار در افغانستان شاهد جنگ‌های بی‌سابقه خواهد بود. به‌همین دلیل، دولت باید خود را هم برای برقراری صلح و هم برای دفاع از مردم آماده بسازد  تا شرایطی مانند سقوط حکومت داکتر نجیب‌الله، رییس جمهور اسبق در کشور تکرار نشود.

همچنان وی نسبت به تامین صلح در کشور با توجه به افزایش خشونت‌ها و کندی روند مذاکرات خوش‌بین نیست.

مشاور ریاست‌جمهوری در امور سیاسی و امنیتی تاکید کرد، هرچند که زیاد مخالف  ادارۀ موقت نیست، اما با توجه به این که ما تجربۀ حکومت موقت را داشته‌ایم، نباید هر روز آن را تکرار کنیم.

آقای محقق می‌افزاید که قانون اساسی و ارزش‌های دو دهۀ گذشته باید حفظ شود و نباید قانون اساسی افغانستان به بهانۀ صلح از بین برود.

محمد محقق در بخشی از صحبت‌هایش تصریح کرد که استیفانو پونتیکورو، نمایندۀ ملکی ناتو برای افغانستان نیز در دیدار با او گفته که برداشت آنها این است که طالبان به تعهدات خود در مورد قطع روابطش با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت‌ها و پیش‌برد مذاکرات معنادار عمل نکرده‌اند.

طبق گفتۀ ‌وی، خروج نیروهای امریکایی باید مبتنی بر شرایط و براساس مشورت با تمام طرف‌های سیاسی صورت گیرد، تا کشور بار دیگر در «باتلاق جنگ داخلی» سقوط نکند.

براساس اظهارت او، تشکیل حکومت موقت تجربۀ موفق نیست، هرچند در موارد تجربۀ خوبی نیز بوده است، اما نیاز نیست هر روز «کار از سر گرفته شود» و کشور دوباره دچار بی‌ثباتی شود.

با این حال، بیش از یک ماه می‌شود که دور دوم گفتگوهای صلح در قطر آغاز شده، اما تا هنوز نشست رسمی‌‌یی میان دو هیات برگزار نشده است. گروه طالبان به جای گفتگوهای با هیات دولت، سفرهای منطقه‌‌یی خود را آغاز کرده است و تمایل برای گفتگو ندارند.