خبر

در حمله پهپادی امریکا در کابل، قربانیان چه کسانی بودند؟

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) پذیرفت که در آخرین روزهای خروج از کابل، یک خانواده هدف حمله اشتباهی پهپاد امریکایی قرار گرفته است و شماری از اعضای یک خانواده کشته شده‌اند. وزیر دفاع امریکا عذرخواهی کرده است.

حمله یک هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی در ۲۹اگست، یک روز پیش از تکمیل عملیات تخلیه شهروندان امریکایی و همکاران افغان از میدان هوایی کابل رخ داد.

یک روز بعد از این حمله مشخص شد که ۱۰غیرنظامی عضو یک خانواده از جمله ۷کودک در این حمله کشته شده‌اند.

جنرال کنت مکنزی، فرمانده مرکزی امریکا (سنتکام) روز گذشته بنا به تحقیقات ارتش امریکا پذیرفت که غیرنظامیان در این حمله کشته شده‌اند و گفت که این حمله “یک اشتباه” بود و بابت این موضوع “صمیمانه عذرخواهی” می‌کند.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا نیز در بیانیه‌ای از خانواده آقای احمدی عذرخواهی کرده است.

او گفت: «حالا ما می‌دانیم که هیچ ارتباطی بین آقای احمدی و داعش شاخه خراسان وجود ندارد، فعالیت‌های وی در آن روز کاملا بی‌ضرر بوده و به هیچ وجه مربوط به تهدید قریب‌الوقوعی نبوده که ما روبرو بودیم، و آقای احمدی نیز به همان اندازه بی‌گناه است که سایر قربانیانی که به طرز تراژیکی کشته شدند.»

برایان کستنر، مشاور ارشد سازمان عفو بین‌الملل گفته که اذعان امریکا “«گام مهمی در جهت حساب‌رسی» است و این کشور باید گام‌های دیگری از جمله پرداخت غرامت به بازماندگان این حمله را روی دست بگیرند.

قربانیان چه کسانی بودند؟

بازماندگان این خانواده به بی‌بی‌سی گفتند که کوچک‌ترین کودکی که کشته شد، سمیه دو ساله بود و بزرگ‌ترین کودک فرزاد ۱۲ساله بود.

ایمل احمدی گفت که او و دیگر اعضای خانواده برای خروج از افغانستان به امریکا درخواست داده بودند. نیویارک تایمز گفته که چهار روز پیش از حمله نهادی که آقای احمدی در آن کار می‌کرد، درخواست خروج زمری احمدی و خانواده‌اش را داده بود و منتظر پذیرش بودند.

ایمل احمدی می‌گوید ایالات متحده «یک اشتباه کرد، این یک اشتباه بزرگ بود.»

او گفت که سمیه دختر دو ساله‌‌اش در این حمله کشته شده است.

زمری احمدی، امدادگر افغان، کارمند یک اداره بین‌المللی بود. و به گفته نیویارک تایمز او در رشته مهندسی برق تحصیل کرده بود و ۱۴سال برای نهاد غیردولتی «بین‌المللی تغذیه و آموزش» که مرکز آن در کالیفرنیای امریکاست کار می‌کرده است.

او در روزهای پیش از حمله، با همین موتر تویوتا کرولا غذا برای بیجاشدگان جنگ در کابل توزیع می‌کرده است.

به گفته بازماندگان، احمد ناصر، که در این حمله کشته شد قبلا به عنوان مترجم با نیروهای امریکایی کار می‌کرد.

بازماندگان حادثه گفتند که تکه‌های قربانیان را کنار هم گذاشتند، «آنها آنقدر سوخته‌اند که نمی‌توانیم اجساد و چهره آنها را تشخیص بدهیم.»

بنا به گزارش نیویارک تایمز، نیروهای امریکایی اجازه صدور دستور حمله را به “فرماندهان پایین‌رتبه” در روزهای تخلیه میدان هوایی کابل داده بودند.

چرا به این موتر حمله شد؟

هواپیماهای بی‌سرنشین امریکایی امنیت اطراف میدان هوایی کابل را در روزهای تخلیه از میدان هوایی کابل در فاصله روزهای ۱۵ تا ۳۰ اگست تامین می‌کردند.

این حمله زمانی رخ داد که که زمری احمدی، امدادگر افغان با موتر در حال ورود به خانه‌اش در فاصله سه کیلومتری میدان هوایی کابل بوده است.

در گزارش روزنامه نیویارک تایمز آمده که ارتش امریکا، احتمالا جابجایی بشکه‌های آب در این موتر را مواد انفجاری تصور کرده بودند.

در تحقیق روزنامه نیویارک تایمز آمده که نهادهای اطلاعاتی امریکا موتری را برای ۸ ساعت دنبال کرده بودند و تصور می‌کردند که او با شاخه خراسان داعش در ارتباط است.

یک هفته پیش‌تر از آن، یک حمله کننده انتحاری داعش شاخه خراسان خود را در میان جمعیت دروازه ورودی میدان هوایی کابل منفجر کرده بود که به کشته شدن ۱۷۰تن، از جمله ۱۳سرباز امریکایی انجامید.

مقام‌های امریکایی و بریتانیایی نسبت به وقوع حمله داعش بارها هشدار داده بودند.

رامین یوسفی، یکی از بستگان قربانیان به بی‌بی‌سی گفت که «این اشتباه است، این یک حمله وحشیانه است و بر اساس اطلاعات اشتباه اتفاق افتاده است.»

روز بعد از حادثه، رحیم یوسفزی، برادرزاده آقای احمدی به لیز دوست، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی در کابل گفت که نمی‌تواند درک کند که چرا کسی که با نیروهای امریکایی کار می‌کرده هدف این حمله قرار گرفته و همراه با ۷ کودک‌اش «تکه تکه شده‌اند، در حدی که چهره‌های آنها قابل شناسایی نبود.»

خانم دوست می‌گوید «اشتباه بزرگ تراژیک در آخرین ساعاتی رخ داده که امریکا امیدوار بود با عزت از افغانستان خارج شود.»

نیویارک تایمز در بازسازی روز حمله براساس گفته‌های همکاران او می‌گوید کارهای روزانه او به صورت معمول انجام شد، زمری احمدی ساعت ۹ صبح از خانه خارج شد و دو همکارش را سوار کرده و هر سه باهم در دفتر صبحانه خوردند. پسانتر او همکار دیگرش را به دفتر طالبان برای گرفتن اجازه توزیع غذا رسانده است.

حدود ساعت ۲ بعد از ظهر او و همکارش به دفتر برگشته‌اند. دوربین‌های این دفتر نشان می‌دهند که او و همکارش بشکه‌های آب را از دفتر به خانه می‌برد.

پس از ساعت ۳ بعد از ظهر دوربین‌های دفتر نیز خاموش است، ارتش امریکا گفته که چهار مرد را دیده‌اند که بسته‌هایی را داخل موتر می‌گذارند، اگرچه نمی‌دانستند که در آنها چه چیزی است، اما نیویارک تایمز می‌گوید آنها بسته لپ‌تاپ را همراه خود داشتند.

آقای احمدی همکارانش را رسانده و به خانه خود برگشته است و به گفته برادرش، اطفال بنا به عادت همیشگی در اطراف موتر او جمع شده بودند.

مسوولان امریکایی گفتند که نگران بودند که این موتر مظنون به محل پرتراکم‌تر و یا به میدان هوایی کابل برود، و اپراتور خانه آقای احمدی را در آن روز اصلا ندیده است و تصمیم گرفتند که این لحظه حمله است.

به گزارش نیویارک تایمز مسوولان امریکایی گفتند که موشک ۲۰ 9کیلوگرامی این حمله توسط هواپیمای بی‌سرنشنین ام‌کیو۹ انداخت شده است.

روز پس از حادثه، سخنگوی پنتاگون مدعی شد که غیرنظامیان احتمالا براثر انفجار بعدی کشته شده اند، اما متخصصان به نیویارک تایمز گفتند که انفجار دومی رخ نداده و تنها انفجار موشک پرتاب شده از هواپیمای امریکایی بوده است.

روز پس از این حمله نیز داعش حمله موشکی به سمت میدان هوایی کابل از طریق یک خودرو را انجام داد.

طالبان نیروهای امریکایی در کابل را متهم به «اقدام غیرقانونی در خاک خارجی» کرده بود.

شفیع کریمی، روزنامه‌نگار آزاد در همان روز ویدیویی نشر کرد که نشان می‌داد خانه‌ای در منطقه مسکونی اطراف میدان هوایی کابل هدف حمله قرار گرفته است.

منبع: بی‌بی‌سی

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا