خبر

دانش: پس از شکست شوروی نتوانستیم دولت ملی تشکیل دهیم

راه مدنیت: سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری به مناسبت سی‌و دومین سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان گفت که باید اذعان کرد که افغان‌ها پس از شکست شوروی نتوانستند دولت ملی قابل قبول برای همه مردم تشکیل دهند.

آقای دانش امروز یک‌شنبه (۲۶دلو) با نشر اعلامیه‌یی گفت که با خروج شوروی از افغانستان تصور بر این بود که مداخلات خارجی تمام شده و جنگ‌ها خاتمه خواهد یافت. ولی هم مداخلات گوناگون و هم جنگ‌های داخلی ویران‌گر در سراسر کشور ادامه یافت.

وی بحران فعلی کشور را نتیجۀ مداخلات خارجی در آن زمان عنوان نموده و تاکید کرد که متاسفانه این مداخلات تا کنون و حتی شدیدتر از گذشته وجود دارد.

معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید که در طی دو دهۀ گذشته برعلاوه تحمیل جنگ و خشونت بر مردم افغانستان و مقاومت در برابر آن به دست‌آوردهای مهمی نایل گشته‌ایم که قانون اساسی مدرن، نظام سیاسی دموکراتیک، آزادی‌های مدنی، آزادی بیان و حضور زنان در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی بخشی از این دست‌آوردهاست.

آقای دانش در ادامه تاکید کرد: «ما امروز در مرحله‌یی قرار داریم که مذاکرات صلح در قطر آغاز شد و با فراز و فرودهایی همراه بود. بدون شک مردم و دولت بر سر دست‌آوردهای مهم دو دهۀ گذشته، قانون اساسی، نظام سیاسی و روند دموکراتیکی که شکل گرفته است، ایستاده‌اند و از آن ها دفاع خواهند کرد.»

اما وی افزود که صلح و آرامش نیازهای اولیه است و این روایت که صلح و آرامش با دست‌آوردهای گذشته و ارزش‌های مندرج در قانون اساسی کشور در تضاد قرار دارد، از اساس باطل است.

گفتنی است که ۲۶دلو سالروز خروج ارتش شوروی سابق و پیروزی جهاد مردم افغانستان است. سی‌و دو سال پیش ارتش شوروی سابق پس از یک دهه تحمیل جنگ تمام عیار بر مردم افغانستان و شهید‌کردن نزدیک به یک میلیون نفر و بی‌خانمان‌ساختن میلیون‌ها انسان، در نهایت شکست خود را قبول کرد و از افغانستان خارج شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا