عبدالله: زبان تهدید و زور نتیجه نمی‌دهد

راه مدنیت: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که رهبران سیاسی باید شرایط جاری در کشور را درک کرده و از سخنان حساسیت‌برانگیز و تهدید‌‌آمیز اجتناب کنند، زیرا زبان تهدید و زور در افغانستان نتیجه نمی‌دهد.

آقای عبدالله این صحبت‌ها را امروز دوشنبه (۲۷دلو) در مراسم تودیعی حسین اونی بوتسلی، نماینده دایمی سازمان همکاری اسلامی در سفارت ترکیه در کابل مطرح کرده است.

وی تاکید کرد که در شرایط کنونی مردم افغانستان توقع دارند که رهبران سیاسی از زبان تهدید، زور و خشونت استفاده نکنند.

او در ادامه ضمن این‌که زبان تهدید و زور در کشور نتیجه نمی‌دهد، افزود که برخی چهره‌های سیاسی گاهی که مایک در اختیار‌شان قرار می‌گیرد، بدون احتیاط حرف می‌زنند.

رییس‌شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید: «باید همه متوجه وضعیت باشیم، حساسیت و شرایط را درک کنیم و پیام صلح، همدیگرپذیری و وحدت بیرون دهیم.»

همچنین وی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای دوست افغانستان، همواره از آتش‌بس و مذاکره معنادار میان افغان‌ها حمایت کرده‌‌اند.

او در ادامه از زحمات، کارکردها و همکاری طولانی نماینده سازمان اسلامی در کابل قدردانی کرد و گفت که آقای بوتسلی در شرایط دشوار و در موقعیت‌های مختلف از مردم افغانستان حمایت و پشتیبانی کرده است.

آقای عبدالله علاوه نمود که سفیر بوتسلی دوست خوب و سابقه‌دار مردم است. او در سمت‌‌های مختلف به‌خصوص در سازمان‌ کنفرانس‌های اسلامی در ‌حمایت از صلح، ثبات و آرامش افغانستان کار کرده است.

وی در حالی این سخنان رابیان نمود که روز گذشته گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در مراسمی به مناسبت ۳۲مین سال‌روز خروج نیروهای شوروی از افغانستان گفت که بیش از ۳۰هزار زندانی حزب اسلامی در زندان‌های دولت به‌سر می‌برند و ۱۰۰تن دیگر نیز پس از امضای توافق‌نامه میان این حزب و حکومت بازداشت شده‌اند.

وی از عدم آزادی زندانیان این حزب انتقاد نموده و تاکید کرد: «با گوش‌های باز بشنوید، شما که حمایت نیروهای خارجی مغرورتان ساخته است، در آیندۀ نزدیک، شاهد تظاهرات پرشکوهی در جاده‌های کابل که به ارگ برسد، خواهید بود.»