فیفا: عدم اصلاحات انتخاباتی تبعاتی منفی روی روند انتخابات می‌گذارد

راه مدنیت: موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) می‌گوید که وقت‌کشی و عدم اصلاحات انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات تبعاتی منفی روی روند انتخابات، احیای اعتماد مردم نسبت به این پروسه، کسب کمک‌های جهانی برای برگزاری و برایند انتخابات می‌گذارد.

فیفا امروز سه‌شنبه (۲۸دلو) با نشر اعلامیه‌یی گفته که کمیسیون مستقل انتخابات به‌عنوان نهاد مسوول برگزاری و مدیریت‌کنندۀ انتخابات، هیچ اقدام اساسی و قابل ملاحظه که راه را برای اصلاحات انتخاباتی باز کند، روی‌دست نگرفته است. همچنان در قسمت آوردن اصلاحات حقوقی، تخنیکی، کادری، استفاده از بایومتریک و نظام انتخاباتی از جانب این کمیسیون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

در ادامۀ اعلامیه آمده که کمیسیون انتخابات با گذشت چندین ماه، تا کنون نتوانسته است طرح خود در مورد تعدیل قانون انتخابات که بخش قابل ملاحظۀ اصلاحات انتخاباتی را تشکیل می‌دهد و راه را برای اصلاحات حقوقی انتخابات باز می‌کند، نهایی کند.

موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان تاکید کرد که این کمیسیون طی چند ماه گذشته می‌توانست با استفاده از فرصت، طرح جامعی در مورد تعدیل قانون انتخابات ترتیب و جهت طی مراحل به‌ وزارت عدلیه ارایه کند، اما موفق به انجام این کار نیز نشده است.

در اعلامیۀ فیفا به صورت واضح آمده: «ضعف و ناتوانی کمیسیون در نهایی‌سازی طرح تعدیل قانون انتخابات و ارایۀ آن به وزارت عدلیه زمینه را برای تداوم وضعیت موجود و گنگ‌ماندن سرنوشت اصلاحات انتخاباتی مساعد می‌سازد.»

این در حالی‌ست که چندی قبل سیگار یا بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی گفته بود که کمیسیون مستقل انتخابات همواره از ضعف رهبری، کارمندان بدون صلاحیت، حداقل پاسخ‌گویی در برابر تقلب و کوتاهی‌ها و ساختار نامناسب برای تصمیم‌گیری رنج برده و همچنان رنج می‌برد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات با رد ادعای سیگار تاکید کرد که کمیسیون در مرکز و ولایات اصلاحات سازمانی به‌وجود آورده و توانسته که کادرهای تحصیل یافته و با تجربه را جذب نموده و در دارالانشای کمیسیون انتخابات یک ظرفیت عالی کاری ایجاد کند و تمام فرایند انتخابات ۱۳۹۸، نیز توسط کارمندان دارالانشای کمیسیون مدیریت و اجرایی گردیده است.

فیفا با اشاره به گزارش سیگار گفته که کمیسیون مستقل انتخابات به‌جای کار و تمرکز روی اصلاحات انتخاباتی که یک پیش‌شرط برای برگزاری انتخابات خوب است، به پلان‌گذاری و برنامه‌ریزی برگزاری چهارانتخابات (انتخابات پارلمانی غزنی، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات شوراهای ولسوالی و انتخابات شاروالی شهرهای بزرگ) تمرکز کرده است.

موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان به این باور است: کاری که بدون آوردن اصلاحات لازم انتخابات و وضعیت موجود کشور با چالش‌های فراوانی مواجه خواهد بود و نتیجۀ آن نیز مشکل‌ساز می‌باشد.

با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات از آمادگی‌ها برای برگزاری چهار انتخابات خبر داده و ماه میزان سال۱۴۰۰خورشیدی را برای برگزاری این انتخابات‌ها به حکومت پیشنهاد کرده است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • با سلام و عرض ادب:
    تبعات منفی گذاشته است. در انتخابات قبلی میزان مشارکت به حدی کم بود که نه می شود آن را انتخابات گفت. و دیگر این کمسیون های مستخدم ارگ نزد مردم اعتباری ندارد. چون رای مردم را مصادره و ترور می کند. و به نفع ارگ و آدم های مورد نظر شان معامله می کند. فاتحه انتخابات را باید خواند. اعاده حیثیت کمسیون های مستخدم انتخابات تنها در مستقل بودن آن است که اگر استقلال عمل پیدا کند. و همین طور آن چه را که شما اصلاحات خوانده اید. در غیر آن برگزاری هر نوع انتخابات ضیاع وقت و سرمایه مالی و انسانی است. والسلام