خبر

وزارت معارف: ۳۷میلیون جلد کتاب با مطبعه‌هایی خارجی قرارداد شده است

راه مدنیت: رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف می‌گوید که در سال جاری خورشیدی ۳۷میلیون جلد کتاب با مطبعه‌های هند، امارات متحدۀ عربی و چین قرارداد شده است.

خانم حمیدی امروز سه‌شنبه (۲۸دلو) در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که در سال ۱۳۹۹حدود هفت‌ضد و ۶۳هزار و ۷۸۶دانش آموز جدید در مکاتب دولتی و خصوصی جذب شده‌اند.

وی تصریح کرد که مجموع شاگردان فعلی وزارت معارف به ۹٫۷میلیون تن می‌رسد که ۳۸درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند.

او در ادامه علاوه کرد که این دانش‌آموزان در ۱۷هراز و ۶۰مکتب دولتی و خصوصی مصروف آموزش هستند.

سرپرست وزارت معارف همچنان می‌افزاید که مسودۀ نهایی چارچوب نصاب تعلیمی جدید برای بهبود پروسه‌ی انکشاف نصاب تعلیمی معارف انکشاف یافته و روند انکشاف مفردات مضمون‌های تعلیم و تربیۀ اسلامی، علوم اجتماعی، ریاضی، انگلیسی، ساینس و زبان‌ها از صنف اول تا دوازهم تکمیل شده است.

به گفتۀ خانم حمیدی، در سال مالی۱۳۹۹خورشیدی، حدود ۱۲٫۲میلیون جلد کتاب درسی تعلیمات عمومی به ریاست‌های معارف ولایات انتقال و توزیع شده و مراحل اداری پروژه ۱٫۹میلیون جلد کتاب درسی تعلیمات اسلامی تکمیل گردیده است.

همچنین او در ادامه افزود که به‌تعداد دوصد و ۲۸هزار و ۶۹۰جلد کتاب درسی صنوف چهارم تا دوازهم نیز به‌ولایات کابل، کاپیسا، پروان و پنجشیر توزیع گردیده است.

براساس معلومات وزارت معارف کشور، حدود ۴۱هزار و ۱۴۷جلد کتب سوادآموزی در ولایات مختلف نیز برای دانش‌آموزان توزیع شده است.

سرپرست وزارت معارف گفت که به‌تعداد ۶۷۶معلم از طریق امتحان جمعی در بست‌های خالی درمکتب‌های شهر کابل استخدام شده و همچنان امتحان جمعی بست‌های خالی معلمان در ۱۸ولایت از سوی کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی اخذ گردیده که نتیجه آن تا کنون اعلام نشده است.

او تاکید کرد که برای وزارت معارف در سال مالی ۱۳۹۹ مبلغ ۳۴میلیارد افغانی بودجۀ عادی و ۳٫۲میلیارد افغانی بودجۀ انکشافی اختصاص داده شده بود که ۹۷.۴فیصد بودجۀ عادی و ۸۲.۱فیصد بودجۀ انکشافی خود را به مصرف رسانیده است.

وزارت معارف در حالی از چاپ کتاب در خارج از کشور خبر می‌دهد که پیش از این بسیاری از مطبعه‌های داخلی برای چاپ کتب، بارها اعلام آمادگی کرده‌اند، اما وزارت معارف گفته‌ که مطبعه‌های داخلی ظرفیت چاپ کتب درسی معارف با چنین حجم زیادی را ندارند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا