خبر

«اسناد پاندورا»؛ افشای ثروت مخفی برخی رهبران جهان

ثروت مخفی و معاملات رهبران، سیاستمداران و میلیاردرهای جهان در یکی از بزرگترین افشاگری اسناد مالی منتشر شده است.

نام حدود ۳۵رهبر فعلی و سابق و بیش از ۳۰۰مقام دولتی در پرونده‌های شرکت‌های فراسرزمینی با عنوان «اسناد پاندورا» ثبت شده است.

به گزارش یورو نیوز، این اسناد از سوی کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی منتشر شد و شامل پژوهش‌های جدید درباره گریزگاه‌های مالیاتی (بهشت‌های مالیاتی) است.

پیش از این افشاگری‌های اسناد پاناما سر و صدای زیادی کرده بود. طبق گفته کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی «اسناد پاندورا» حاصل کار بیش از ۶۰۰ روزنامه‌نگار در ۱۱۷ کشور است و ۱۱.۹میلیون سند را شامل می‌شود.

طبق این اسناد چندین رهبر جهان از جمله نخست‌وزیر چک، پادشاه اردن، نخست‌وزیر پاکستان و همچنین روسای جمهوری کنیا و اکوادور دارایی‌های خود را در شرکت‌های فراسرزمینی به دلایل مختلف از جمله برای فرار مالیاتی پنهان کرده‌اند. در این تحقیق ۲۹هزار شرکت فراسرزمینی بررسی شده‌اند.

طبق این اسناد عبدالله دوم؛ پادشاه اردن دست‌کم ۳۰شرکت فراسرزمینی ایجاد کرده است. او از طریق این نهادها ۱۴ملک لوکس در ایالات متحده و بریتانیا به قیمت بیش از ۱۰۶میلیون دالر خریداری کرده است.

آندری بابیش، نخست‌وزیر چک ۲۲میلیون دالر در شرکت‌های پوششی قرار داد تا هزینه مالی خرید یک عمارت در جنوب فرانسه را تامین کند. این ماجرا در حالی امروز افشا شد که نخست‌وزیر چک قرار است هفته آینده در انتخابات عمومی این کشور حضور داشته باشد. بابیش با دارایی خالص ۳.۶۶میلیارد دالری دومین ثروتمند در جمهوری چک است اما معاملات تجاری قبلی وی اعتراض‌های عمومی را برانگیخته است.

این اسناد افشاگری‌هایی را درباره الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان و خانواده‌اش نیز منتشر کرده است. تحقیقات نشان داد که علی‌اف و همکاران نزدیکش مخفیانه در معاملات املاک در بریتانیا به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون پوند دست داشته‌اند.

برخی دیگر از افشاگری‌ها درباره رهبران جهان:

اوهورو کنیاتا، رییس جمهوری کنیا و شش نفر از اعضای خانواده‌اش مخفیانه دارای شبکه‌ای از شرکت‌های فراسرزمینی بودند. آن‌ها با ۱۱ بنگاه اقتصادی مرتبط بوده‌اند که دارایی یکی از آن‌ها ۳۰ میلیون دالر بوده است.

اعضای نزدیک خانواده عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان از جمله وزرای کابینه و خانواده‌های آن‌ها به‌طور مخفیانه صاحب شرکت‌ها و صندوق‌هایی هستند که میلیون‌ها دالر پول دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین سهام خود را به یک شرکت مخفی فراسرزمینی دست پیش از پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ منتقل کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا