ارگ: ما و ناتو علیه تهدید مشترک می‌جنگیم

راه مدنیت: دواخان مینه‌پال، سخنگوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که دولت افغانستان و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) باهم علیه یک تهدید مشرکت می‌جنگند.
آقای مینه‌پال امروز جمعه (۱حوت) در توییترش نوشته که تهدید مشترک دولت و ناتو، تمام گروه‌های تروریستی به‌شمول شبکۀ القاعدۀ‌ اند که با گروه طالبان ارتباطات محکم دارند.
همچنین او تاکید کرد که دولت از تصمیم ناتو برای ادامۀ آموزش، تجهیز و مشاوره به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و عدم عجله در عقب‌نشینی استقبال می‌کند.
با این حال، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو روز گذشته در پایان نشست مجازی وزیران دفاع این پیمان گفت که این نشست در مورد ادامۀ حضور یا خروج نظامیان خود از افغانستان تصمیم نگرفته است.
او گفته: «تاکنون در بارهٔ حضور آینده ما در افغانستان تصمیم نهایی نگرفته‌ایم، اما با نزدیک‌شدن ضرب‌الاجل اول ماه می سال جاری میلادی(۲۰۲۱) ما به‌عنوان متحدان به‌مشوره و هماهنگی ادامه خواهیم داد.»
حدود ۹هراز و ۶۰۰ نظامی به‌شمول دوهزار و ۵۰۰نظامی امریکایی هم‌اکنون در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان مستقر‌اند و ماموریت آموزش و مشوره به‌نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را به پیش می‌برند.
همچنین لوید استین، وزیر دفاع امریکا به‌متحدان ناتو اطمینان داده که کشورش عجولانه وبا بی‌نظمی از افغانستان خارج نمی‌شود.
آقای استین گفته که ایالات متحده در حال بررسی کامل شرایط توافق‌نامۀ دوحه است تا مشخص شود که آیا دو طرف به این شرایط پای‌بند بوده‌اند یا نه.
براساس توافق‌نامۀ صلح امریکا و گروه طالبان که در ماه فبروری ۲۰۲۰در دوحه به امضا رسید، قرار شد شمار نیروهای خارجی در افغانستان تا ماه می ۲۰۲۱ به صفر برسد، اما ناتو و امریکا طالبان را به‌عدم قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی از جمله شبکۀ القاعده و افزایش خشونت‌ها متهم می‌کنند.
گروه طالبان از ارتباط با گروه‌های تروریستی از جمله شبکۀ القاعده انکار نموده و بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید دارند.