وزارت خارجه: اظهارات ضمیر کابلوف با واقعیت‌های کشور هم‌خوانی ندارد

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور در واکنش به اظهارات ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان گفته که روسیه دوست و همکار افغانستان بوده که در ۲۰سال گذشته در راستای مبارزه با تروریزم و مواد مخدر، در کنار دولت و مردم قرار گرفته و در بازسازی کشور نقش مهمی را ایفا کرده، اما گفته‌های آقای کابلوف با واقعیت‌های فعلی کشور هم‌خوانی ندارد.

این وزارت امروز جمعه (۱حوت) با نشر اعلامیه‌یی گفت که دولت از همکاری صادقانۀ روسیه همواره قدردانی نموده و تاکید کرد که دولت به‌همکاری سازنده و درازمدت با این کشور در جهت تحقق منافع مشترک دو طرف در امر مبارزه با تروریزم و مواد مخدر، تامین صلح و ثبات و اتصال اقتصاد منطقه‌یی متعهد بوده و ادامه خواهد داد.

در اعلامیه آمده که وزارت خارجۀ افغانستان براساس منافع مشترک از موقف اصلی روسیه در مصاحبه‌های قبلی آقای کابلوف مبنی بر مخالفت با احیای «امارت» و رفع تعزیرات سازمان ملل‌متحد علیه گروه طالبان، آغاز گفتگوهای صلح، کاهش خشونت‌‌ها، زمینه‌سازی برای دست‌یابی به راه‌ ‌حل سیاسی بیان شده، استقبال کرده؛ اما  برخی از دیدگاه‌های اخیر وی با واقعیت‌‌های کنونی افغانستان هم‌خوانی نداشته و در بعضی موارد در تناقض با اعلامیه‌های رسمی روسیه که قبل از این منتشر شده، قرار دارد.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان چند روز قبل گفته بود که گروه طالبان «تقریبا بی‌عیب و نقص» به توافق با امریکا پای‌بند هستند. همچنان او افزوده بود که این یک مدل کلاسیک برای پایان‌دادن به جنگ‌های داخلی است. در مرحلۀ نخست، یک دولت ایتلافی مورد نیاز است که توانایی و قدرت کنترل هر دو طرف را داشته و یک‌دیگر را مهار کند. پس از این یک دولت حاکم جدید تشکیل شود که بتواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وزارت خارجه به‌اظهارات او اشاره نموده و تاکید کرد: در حالی که همه دنیا اذعان دارند، طالبان چهار تعهد عمده‌شان را مبنی بر قطع روابط با تروریستان، کاهش خشونت‌ها، ادامهٔ مذاکرات معنادار و عدم‌ برگشت جنگ‌جویان آزادشده به میدان جنگ،‌‌ آشکارا نقض کرده‌اند.

این وزارت همچنان گفت که برخلاف ادعاهای آقای کابلوف،‌ دولت هیچ‌گاهی در انجام مذاکرات تعلل و تاخیر نکرده، بل این طالبان بودند که میز مذاکره را ترک کردند.

بربنیاد اعلامیۀ وزارت خارجه، تجویز نسخهٔ «دولت انتقالی ایتلافی» از سوی آقای کابلوف نیز در تضاد کامل با گفته‌های قبلی‌شان قرار دارد. موقف دولت افغانستان این است که مردم ما حق و توان آن را دارند تا با ارادهٔ آزاد ملت از طریق انتخابات در مطابقت با قانون اساسی کشور سرنوشت دولت و حکومت خویش را تعیین نمایند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که وزارت امور خارجۀ روسیه از سفر محمد‌حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور به مسکو در روزهای آینده خبر داده است