استولتنبرگ در گفتگو با غنی: ناتو بر ادامۀ حمایت از نیروهای امنیتی در مبارزه با تروریزم متعهد است

راه مدنیت: ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در تماس تلفونی با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور گفته که این سازمان به‌ماموریت حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در امر مبارزه با تروریزم متعهد است.

آقای استولتنبرگ امروز جمعه (۱حوت) در توییترش نوشته که طرف‌ها باید برای تقویت روند صلح تلاش‌های‌شان را گسترش بدهند تا به راه حل پایدار دست یابند.

ارگ ریاست‌جمهوری تا کنون در مورد این تماس تلفنی چیزی نگفته است، اما پیشتر دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری از تصمیم ناتو مبنی بر ادامۀ آموزش، مشوره‌دهی و تجهیز نیروهای امنیتی افغان استقبال کرده بود.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس‌ شورای مصالحۀ ملی کشور نیز در توییترش نوشته که از تصمیم اخیر وزیران دفاع ناتو در حمایت قاطع از روند صلح، مذاکرات، تاکید بر یافتن راه حل سیاسی برای بحران در کشور، پایان‌بخشیدن به خشونت‌ها، برگشت به میز مذاکره و ادامۀ‌ حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور استقبال می‌کند.

وی تاکید کرد که شورای عالی مصالحۀ ملی راه حل مشکل فعلی کشور را مذاکره، گفتگو و دست‌یافتن به یک توافق سیاسی می‌داند، هم‌چنان از روی‌کرد مبتنی بر شرایط و اوضاع ناتو در مورد حضور نیروهای این سازمان در کشور حمایت می‌کند.

او می‌گوید که با در نظرداشت وضعیت فعلی کشور و چالش‌های موجود ناشی از حضور فعال تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی به این عقیده است که شرایط لازم برای خروج نیروهای بین‌المللی می‌تواند در میز مذاکره میان دو طرف و رسیدن به‌صلح جامع‌ و پایدار فراهم شود.

نشست وزیران دفاع ناتو به روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (۲۹و ۳۰دلو) به صورت مجازی برگزار شد. در این نشست درباره ادامۀ حضور آینده ناتو در افغانستان تصمیم گرفته نشد، اما ناتو بار دیگر تعهد کرد که به تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.