بایدن: نمی گذاریم، افغانستان باز به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل شود

راه مدنیت: جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید که دولت او روند جاری صلح و اقدام دیپلوماتیک در افغانستان را قویا حمایت می‌کند تا به جنگ دو دهه گذشته پایان دهد

بایدن که روز جمعه (۱حوت) در نشست امنیتی مونیخ به‌صورت مجازی صحبت می‌کرد، تاکید کرد امریکا از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و اجاز نمی‌دهد که این کشور دوباره به پناهگاه امن تروریستان تبدیل شود.

به گفتۀ او، دولت امریکا متعهد است که با ناتو و سایر متحدانش در مورد مسایل افغانستان مشوره کند.

او گفته: «ما کاملا متعهد به‌عضویت در ناتو هستیم. همچنان از سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی برای عملیات دفاعی مشترک در ناتو، استقبال می‌کنم. هرکس به یکی از کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند، انگار به همۀ ما حمله کرده است.»

آقای بایدن افزود که ایالات متحده به این شعار وفادار خواهد ماند که هرگز اجازه ندهد، افغانستان ‌بار دیگر به پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی علیه امریکا و متحدانش تبدیل شود.

همچنین او در بخشی از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های گروه تروریستی داعش تصریح کرد که اجازه نخواهد داد تا این گروه دوباره جان گرفته و دوباره خود را سازمان‌دهی کند.

جو بایدن پس از آغاز کارش به‌عنوان رییس‌جمهوری امریکا برای نخستین‌بار در مورد روند صلح افغانستان ابراز نظر کرده است.

گفتگوهای صلح در زمان رهبری دولت توسط دونالد ترمپ آغاز شد و در نتیجه امریکا و گروه طالبان توافق‌نامه‌یی را در (۱۰حوت) سال گذشته امضا کردند، اما دولت بایدن گفته که در حال بررسی این توافق‌‎نامه و تعهداتی است که طالبان در زمینه کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با شبکۀ القاعده و دیگر گروه‌های ترویستی و پیش‌برد مذاکرات معنادار با دولت افغانستان و دیگر جناح‌ها در این توافق‌نامه پذیرفته‌اند.

براساس این توافق‌نامه نیروهای خارجی باید در ماه می سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند. با این حال اخیرا، برنامۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به تاخیر افتاده است. ادامۀ رابطه‌ی طالبان با سایر گروه‌های تروریستی، افزایش خشونت‌ها و عدم پابندی این گروه به گفتگوهای صلح، از دلایل اصلی تاخیر در خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خوانده شده است.

همچنین ینس استولتبرگ، دبیر کل ناتو، در نشست وزیران دفاع این سازمان تاکید کرده بود که از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند و به ماموریت‌شان در زمینۀ آموزش، تمویل و حمایت از نیروهای امنیتی در این کشور ادامه خواهد داد.