خبر

واکنش ارگ به سخنان جنجالی مجیب الرحمان

راه مدنیت: دواخان مینه‌پال، سخنگوی ریاست‌جمهوری در واکنش به سخنان مولوی مجیب الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه ولایت هرات مبنی بر اینکه حمایت نظام فعلی گناه کبیره است، گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور کاملا مسلمان، نگهبانان و محافظان پنج ستون اسلام هستند.

آقای منیه‌پال امروز شنبه (۲حوت) در توییترش نوشت، مبارزه و فداکاری نیروهای امنیتی مقدس و شرعی است، هرگونه اظهارات علیه محافظان جمهوری اسلامی غیرقانونی و گناهی سنگین است.

مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در خطبۀ نماز جمعه (۱حوت) گفته بود که حمایت از این نظام گناه کبیره است و هر عالمی که این نظام را تایید کند، از جمله عالم یهود و نصارا به‌حساب می‌رود.

او در خطبه‌اش افزوده بود:«به نیروهای امنیتی می‌گویم که از فقر بمیرید، اما از نظام فعلی حمایت نکنید.»

اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری با واکنش تند کاربران در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

محمدنسیم جعفری یکی از کاربران فیس‌بوک نوشته که حکومت باید جلو این افراطی‌ها را بگیرد و به‌ آن‌ها اجازه ندهد که در زیر چتر نظام، برای طالبان کمپاین و نیرو جذب نمایند و فتوای تکفیر صادر نمایند.

او در ادامه تاکید کرده که افغانستان همیشه از سوی ملاها و مولوی‌های افراطی ضربه دیده، هرگاه گامی به‌سوی پیشرفت و فاصله‌گرفتن از انحطاط و عقب‌ماندگی برداشته شده، ملاها و مولوی‌ها دوباره فتواهای‌شان، کشور را به‌عقب برگردانده‌اند.

همچنین شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رییس‌جمهور در امور فرهنگی نیز در توییترش نوشته: «مردم شریف و با فرهنگ هرات و علمای بزرگ‌وار آن ولایت از حامیان جدی نظام‌اند.»

آقای مرتضوی در ادامه تاکید کرد: کسانی‌که با تروریستان هم‌صدا شده‌اند در اصل راه خود را از مردم و علمای بزرگوار و اصیل کشور جدا کرده‌اند.

با این حال، تعدادی از شهروندان هرات در واکنش به این اظهارات می‌گویند که افزایش این‌گونه فعالیت‌ها و بی‌توجهی حکومت به آن، می‌تواند زمینه را برای ایجاد گروه‌های جدید افراطی مساعد سازد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا