خبر

محب: حکومت عبوری درمان درد نیست

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور در واکنش به‌سخنان ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان گفت که پیشنهادی از هر مرجع برای پایان خشونت‌ها مطرح می‌شود، باید راه حل آن نیز واضح باشد، اما چیزی‌که ما از کشور خود می‌فهمیم، پیشنهادهای مانند حکومت‌های عبوری، درد را دوا نمی‌کنند.

آقای محب امروز شنبه (۲حوت) در نشست خبری گفت: تصمیم که در مورد افغانستان گرفته می‌شود، باید از سوی افغان‌ها گرفته شود؛ زیرا مردم از جنگ رنج می‌برند و ما می‌خواهیم این جنگ پایان یابد.

ضمیر کابلوف چند روز قبل گفته بود که گروه طالبان «تقریبا بی‌عیب و نقص» به توافق با امریکا پای‌بند اند. همچنان او افزوده بود که برای پایان‌دادن به‌جنگ‌های داخلی در نخست، یک دولت ایتلافی مورد نیاز است که توانایی و قدرت کنترل هر دو طرف را داشته و یک‌دیگر را مهار کند.

هم‌چنین مشاور شورای امنیت ملی کشور با اشاره به افزایش خشونت‌ها گفت که گروه طالبان با هدف قراردادن افراد ملکی نشان داد که هدف‌شان به طرف صلح نه، بل به طرف جنگ است.

او تاکید کرد که اگر گروه طالبان واقعا صلح می‌خواهند باید اعمال تروریستی‌شان متوقف و به میز مذاکره برگردند تا موضوع جنگ و صلح از راه تفاهم حل گردد.

آقای محب می‌گوید که وقتی راه حل از طریق گفتگو و تفاهم وجود داشته باشد، هیچ مشروعیت برای جنگ باقی نمی‌مانند. باید گروه طالبان تخریب تاسیسات و جنگ نامشروع‌شان را متوقف کند.

 

سخن از آدرس دین باید با مشوره عالمان دین باشد
ازسویی هم، وی در بخشی از صحبت‌هایش به سخنان مولوی مجیب‌الرحمان انصاری واکنش نشان داده و صحبت‌های او را خلاف اظهارات تمام عالمان جهان عنوان کرد و گفت که عالمان دین تمام کشورها، جنگ جاری کشور را جنگ نامشروع خوانده است.

براساس گفته‌های او، هرکسی که می‌خواهد از آدرس دین یا منبر اظهار نظر نماید، یک‌بار با عالمان دین مشوره کنند وی درادامه گفت که سخنان مولوی انصاری مردود است. همچنان هر کس، مردم را بر ضد نظام تحریک می‌کنند، او را یک باغی می‌دانیم.

آقای محب علاوه کرد که اگر صحبت‌های مجیب‌الرحمان دینی است، باید با عالمان دین مشوره شود و اگر استخباراتی باشد، به نیروهای امنیت ملی وظیفه داده‌شده تا سخنانش را بررسی کنند.

او می‌گوید که دستگاه‌های استخباراتی در حوزۀ غرب کشور فعال است و امکان دارد گفته‌های انصاری مربوط  استخبارات منطقه باشد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا