دلخوری شورای امنیت ملی از توافق دوحه؛ مشوره لازم نشده است

راه مدنیت: رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور می‌گوید در توافق‌نامۀ دوحه که سال گذشته میان امریکا و گروه طالبان امضا شد، مشوره‌های لازم با حکومت افغانستان صورت نگرفت.

آقای اندر امروز یک‌شنبه (۳حوت) در یک پیام تصویری گفت که این توافق‌نامه نتوانست منجر به صلح، ختم جنگ، توقف خون‌ریزی و بهبود وضعیت زندگی مردم شود.

وی در ادامه تاکید کرد: «در این توافق‌نامه از برخی اصطلاحاتی استفاده شده، حتی اندازه‌گیری تلفات انسانی به اعداد مشخص شده، فروکش شدن جنگ، کاهش خشونت و برخی اصطلاحاتی دیگر که در آن معافیت و رضایت یک طرف از جنگ در نظر گرفته شده است.»

آقای اندر گفته که حکومت افغانستان خواهان ریختن حتی یک قطره خون هم نیست و حفاظت از این کشور وظیفۀ حکومت است و مساله جنگ و صلح را نیز از همین منظر می‌نگرد.

توافق‌نامۀ صلح دوحه در (۱۰حوت) سال گذشتۀ خورشیدی میان امریکا و طالبان به امضا رسید. در این توافق آمده که نیروهای خارجی تا ماه می سال جاری میلادی از افغانستان باید خارج شوند. همچنان در مقابل، گروه طالبان نیز تعهد کرده بودند که روابط گروه‌های تروریستی به‌شمول شبکۀ القاعده را قطع می‌کنند، خشونت‌ها را کاهش می‌دهد و با دولت افغانستان وارد مذاکرات سازنده می‌شوند.

در حال حاضر اما گروه طالبان از سوی امریکا، سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) و دولت افغانستان متهم‌اند که به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند.

دفتر شورای امنیت ملی کشور در حالی در مورد توافقنامۀ دوحه واکنش نشان می‌دهد که ادارۀ جدید ایالات متحده گفته که این توافق‌نامه را بازنگری خواهد کرد. ادارۀ جو بایدن تصریح کرده که توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و گروه طالبان را بازنگری می‌کند تا دیده شود که این گروه به چه اندازه به‌تعهدات شان پایبند بوده‌اند.

از سویی هم، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در تازه‌ترین سخنانش گفته که حکومت تحت رهبری وی از روند دیپلوماتیک که در افغانستان جریان دارد و ختم جنگ دو دهه افغانستان، به شدت حمایت می‌کند.

از سویی هم، گروه طالبان بارها ادعا کرده که به تعهداتش به توافق‌نامۀ دوحه عمل کرده‌اند. همچنان این گروه از امریکا نیز خواسته که به تعهداتش عمل کند و نیروهای خارجی باید از افغانستان خارج شوند.