خبر

آخرین آمار تعداد زندانیان در کشور اعلام شد

راه مدنیت: نظام‌الدین نورستانی، معاون نظامی تنظیم ادارۀ امور زندان‌ها می‌گوید که در حال حاضر ۲۹هزار و۲۴۸نفر در زندان‌‌های کشور زندانی هستند. از این میان نزدیک به‌چهارهزار آنان را زندانیان گروه طالبان تشکیل می‌دهند.

آقای نورستانی امروز یک‌شنبه (۳حوت) در برنامه حساب‌دهی دولت به ملت گفت که از این میان بیش از ۲۹هزار زندانی، سه‌هزار و ۶۹۳تن آن‌ها مربوط گروه طالبان، ۴۹۷تن مربوط گروه داعش و ۳۸۹تن دیگر آن خارجی می‌باشند.

او در ادامه با اشاره به‌برخی زندانی‌های معتاد به مواد مخدر گفت که در سال گذشته مالی خورشیدی بیش از ۴۰۰تن زندانی معتاد به مواد مخدر طی یک برنامه منظم به‌کمک بخش صحی اداره امور زندان‌ها تداوی شدند.

وی در بیان مهم‌ترین دست‌آوردهای این اداره تصریح کرد که در سال گذشتۀ مالی، ۹۸۵سیت مبایل، ۱۷۴چارچر و ۱۰۱بطری مبایل، یک‌هزار و ۲۸۰قبضه چاقو خودساز، ۷هزار ۱۲۱گرام چرس، یک‌هزار و ۷۷۶گرام هیرویین، یک‎‌هزار و ۷۸۲گرام تریاک و ۳۲۵تابلیت کا از زندانی‌ها کشف شده است.

معاون نظامی اداره امور زندان‌های کشور می‌افزاید که ۹۴تن به‌شمول ۴۱تن از کارمندان زندان‌‍‌ها، به‌دلیل انتقال مواد مخدر در داخل زندان‌ها، غفلت وظیفه‌یی، فساد اداری و سوءاستفاده گرفتار شده‌اند.

آقای نورستانی با بیان اینکه شش‌ زندانی به اثر ویروس کرونا جان باخته‌اند، اذعان کرد: «در دوران شیوع ویروس کرونا حیات هزاران زندانی در خطر بود که توانستیم با مدیریت درست از یک فاجعۀ انسانی جلوگیری کنیم.»

همچنین او در بخشی از صبحت‌هایش تاکید کرد که متاسفانه برخی زندانی‌های کشور معیاری نیست که در این باره ارزیابی‌ها جهت بهبود وضعیت زندان‌ها آغاز شده است.

وی می‌گوید که تلاش بر این است که در آینده نزدیک تمام زندان‌های کشور معیاری شده و زندانی‌های به‌جز از حق آزادی از دیگر حقوق‌شان برخوردار شوند.

معاون نظامی اداره امور زندان‌های کشور درباره فرمان رییس‌جمهورغنی مبنی بر عفو زندانی‌های نظامی گفت که تاهنوز ۴۰۰زندانی نظامی مطابق این فرمان آزاد شده و کار‌های کمیسیون مربوط در مورد دیگر زندانی‌ها نیز جریان دارد.

بربنیاد معلومات اداره امور زندان‌ها در حال حاضر ۳۸زندان در سراسر کشور وجود دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا