اصرار از عبدالله و انکار از طالبان؛ به مذاکرات برگردید

راه مدنیت: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که خشونت‌ها هر روز از مردم قربانی می‌گیرد. او از هیات گروه طالبان برای پایان دادن به این وضعیت خواست که مذاکرات صلح را آغاز کنند.

آقای عبدالله که امروز یک‌شنبه (۳حوت) در نشست افتتاحیۀ کمیسیون برنامه‌های انکشافی و جلب کمک‌های شورای عالی مصالحۀ ملی گفت: «آتش‌بس خواست اصلی مردم افغانستان می‌باشد، ما برای پایان خشونت و جنگ خواستار این هستیم که مذاکرات صلح دوحه به شکل جدی شروع شود و دوام پیدا کند.»

آقای عبدالله تاکید کرد که برقراری آتش‌بس خواست مردم افغانستان است؛ زیرا دوام خشونت هر روز از مردم قربانی می‌گیرد.

وی در مورد حادثۀ سوم حوت ۱۳۵۸خورشیدی اشاره نموده و تاکید کرد که ۴۰سال پس از آن روز، هنوز هم مردم  و نیروهای امنیتی در دفاع از حق مردم و رسیدن به صلح قربانی می‌دهند.

او علاوه کرد مردم افغانستان صلحی را می‌خواهند که خود را در آن دخیل بدانند و فقط این‌طور صلح می‌تواند پایدار باشد.

همچنین در ادامه رییس‌ شورای عالی مصالحۀ ملی بیان داشت که برای پایداری صلح، خدمات به مردم، کمک به وضعیت اقتصادی مردم و توسعه پایدار کشور بحث اساسی است.

آقای عبدالله ابراز امیدواری کرد که روزی صلح در کشور تامین شود. او گفت، هیچ اولویتی بالاتر از یک صلح عادلانه و قابل قبول برای مردم نیست.

او همچنین خطاب به کمیسیون‌های داخلی شورای عالی مصالحه ملی گفت که هیچ کار موازی با کار حکومت در شورای عالی صلح صورت نمی‌گیرد، اما کمیسیون‌های شورای عالی مصالحه ملی، کارهای مربوط به صلح را هماهنگی می‌کند و در جریان گفتگوها تسهیلات ایجاد گردد.

صحبت‌های آقای عبدالله در حالی‌ مطرح می‌شود که مذاکرات صلح میان هیات‌های دولت و گروه طالبان در ۲۲ سنبلۀ سال جاری خورشیدی در دوحه‌ قطر آغاز شد. این مذاکرات با یک وقفۀ سه هفته‌یی مواجه شد، اما سپس در ۱۶جدی از سر گرفته شد. با این حال هفته‌هاست که هیچ نشست رسمی میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ صلح برگزار نشده است.

دولت گروه طالبان را به فرار از میز مذاکره متهم می‌کند و می‌گوید که اگر گروه طالبان صلح می‌خواهند باید به میز مذاکره برگردند.

همچنین روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا نیز در صحبت تلیفونی با عبدالله عبدالله، خواهان پایان خشونت‌ها و تسریع روند مذاکرات صلح شده بود.