رییس‌جمهوری موضع اخیر ناتو را فرصتی برای صلح دانست

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور می‌گوید که تصمیم اخیر سازمان اتلانتیک شمالی یا (ناتو) مبنی بر عدم تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با خروج از افغانستان، فرصتی برای تسریع روند صلح با گروه طالبان ایجاد کرده است.

آقای غنی در مصاحبه‌یی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت: «تصمیم وزیران دفاع اعضای ناتو فرصت تازه‌یی برای همه طرف‌های درگیر فراهم می‌کند تا دوباره محاسبه کرده و به‌نتیجه برسند که استفاده از زور راه حل نیست و ما باید به یک توافق سیاسی برسیم.»

ناتو در حال حاضر حدود ۱۰هزار سرباز در افغانستان دارد. طبق توافق ایالات متحده و گروه طالبان، قرار بود این نیروها تا ماه می سال جاری (۲۰۲۱) از کشور خارج شوند، اما دبیر کل ناتو پس از شرکت در نشست مجازی سران وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان گفت: «در این مقطع هیچ‌گونه تصمیم نهایی درخصوص آیندۀ حضور نیروهایمان در افغانستان نگرفته‌ایم.»

همچنین او به افزایش خشونت‌ها و عدم پیشرفت در مذاکرات صلح کرد. در پی آن لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدان این کشور اطمینان داد که دولت جو بایدن قصد «خروج عجولانه و بی‌نظم» از افغانستان را ندارد.

از سویی هم، رییس‌جمهوری کشور در این مصاحبه تعداد نیروهای خارجی را وابسته به میزان شدت جنگ خوانده و تاکید کرد که باید تلاش‌های هماهنگی در سطح بین‌المللی انجام شود تا  این پیام برسد که نوع خاصی از رفتار غیرقابل قبول است.

آقای غنی می‌گوید که از رابطه خود با دولت جو بایدن و «انسجام» جدید در روی‌کرد جامعه بین‌المللی نسبت به آیندۀ کشور خشنود است.

او می‌افزاید که انسجام همان چیزی است که من برای جلوگیری از یک فاجعه روی آن حساب می‌کنم. همچنان ترس‌های زیادی از فرو رفتن در یک جنگ داخلی وجود دارد.

همچنین رییس‌جمهور نگرانی در مورد پیروزی نظامی احتمالی طالبان را رد کرد. او گفت:‌ «این ویتنام نیست. دولت در حال سقوط نیست.»

با این حال، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا نیز جمعه (۱حوت) با حضور مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «دولت من قویا از روند اقدامات دیپلوماتیک در افغانستان حمایت می‌کند تا به این جنگ که در آستانۀ ورود به ۲۰سالگی است پایان دهد.»

این اظهارات در حالی‌ مطرح می‌شود که مذاکرات صلح متوقف شده و گروه طالبان به حملات خود شدت داده، اما اشرف غنی گفته که شرایط «امیدوار کننده است، نه مایوس کننده.»

محمد اشرف غنی در پایان گفت که آینده توسط مردم افغانستان تعیین خواهد شد، نه توسط کسی که پشت میز نشسته و رویاپردازی می‌کند.