تاکید رییس هیات مذاکره‌کنندۀ صلح بر اجماع همه‌جانبه

راه مدنیت: محمدمعصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کنندۀ دولت در نشست مجازی با مجتمع جامعه مدنی کشور با تاکید بر تقویت اجماع در عرصه‌های مختلف داخلی من‌حیث یک عامل تاثیرگذار بر روند صلح، گفت که روند صلح یک روند میان افغان‌هاست و باید مطابق به منطق و اصول پذیرفته شده در جامعه، افغان‌ها خود در مورد سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند.

آقای استانکزی در این نشست افزایش خشونت‌های جاری در کشور را برای مردم غیرقابل قبول، خلاف اصول شرعی و اسلامی و زیان‌آور خواند. همچنان او در مورد اعلامیۀ شورای بین‌المللی علمای جهان اسلام در پیوند با ناروا خواندن جنگ جاری در کشور گفت که این اعلامیه در سطح گسترده انعکاس داشته و دیدگاه علمای اسلام در مورد افغانستان و جنگ جاری واضح و روشن است.

وی ظرفیت‌های به‌وجود آمده در کشور در طی سال‌های اخیر به‌خصوص در عرصۀ دینی را چشم‌گیر عنوان کرد و نقش علمای دین در عرصه صلح را مهم خواند.

او تاکید کرد، «ما در مرحله گذار از جنگ به صلح قرار داریم و به‌خاطر موفقیت این مرحله به یک هم‌نوایی و همدلی نزدیک با علمای بزرگ کشور ضرورت است تا انسجام لازم در داخل به‌وجود آید.»

همچنین اسدالله سعادتی، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی در این نشست با صحبت روی ابعاد مختلف جنگ و صلح افغانستان، صلح را یک ضرورت ملی و دینی عنوان نمود.

آقای سعادتی نقش علمای دین را در روند صلح با ارزش و تاثیرگذار خواند.

قربانی شدن مردم در یک جنگ ناروا

از سویی هم، عنایت‌الله بلیغ، عضو هیات مذاکره‌کننده نیز در این نشست گفت: «خواست ما در قدم اول، توقف جنگ و قربانی شدن افراد ملکی از طریق تامین آتش‌بس است، زیرا مردم ما در یک جنگ ناروا جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.»

آقای بلیغ همچنان در ادامه علاوه کرد که نظام فعلی کشور یک نظام اسلامی می‌باشد و برای تقویت و ختم جنگ جاری آماده هر نوع بحث و مذاکره با طرف گروه طالبان با استناد بر اصول و آموزه‌های دین مبین اسلام هستند.

طبق گفته‌های وی، حفظ و تامین حقوق اقشار مختلف جامعه در کشور از هدایات اساسی دین اسلام بوده و هیات دولت حاضر به هر نوع کار مشترک در این راستا می‌باشد.

این در حالی‌ست که از آغاز دور دوم مذاکرات در دوحه، پایتخت قطر بیش از یک ماه سپری می‌شود، اما این مذاکرات تاکنون نتیجه‌یی در پی نداشته است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید