دانش: حقوق بشر باید از اصول اساسی پروسۀ صلح باشد

راه مدنیت: سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید که در پروسۀ صلح و مذاکره با گروه طالبان مسالۀ حقوق بشر باید به عنوان یکی از اصول اساسی این پروسه مطرح شود.

آقای دانش این موضوع را امروز دوشنبه (۴حوت) در دیدار با فیونا فریز، رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان، بیان کرد. او در این دیدار گفت، اگر چند تاکنون هیچ نشانه‌‌یی از سوی گروه طالبان مبنی بر احترام و حمایت از حقوق بشر مشاهده نشده، اما اهمیت این موضوع می‌طلبد که جامعۀ جهانی و تمام جوانب دخیل در قضیۀ صلح افغانستان، گروه طالبان را در این زمینه تحت فشار قرار دهند.

وی با اشاره به افزایش خشونت و روی‌کرد جدید گروه‌های تروریستی مبنی بر هدف قرار دادن افراد ملکی، فعالان حقوق‌بشر، خبرنگاران و اعضای جامعۀ مدنی گفت که در برابر این خشونت‌های فزاینده، همۀ همکاران بین‌المللی افغانستان باید با یک صدا بایستند.

در این دیدار، خانم فریز ضمن اظهار نگرانی از افزایش تهدیدها و ترور مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان مدنی و غیرنظامیان گفت تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که فعالان این عرصه‌ها عمدا هدف قرار گرفته‌اند.

به گفتۀ وی، این خشونت‌ها علاوه بر اینکه بر فضای عمومی جامعه اثر بد دارد، زمینه‌های مربوطه را نیز متاثر می‌سازد؛ زیرا بدون حضور فعالان حقوق بشری، اعضای جامعه مدنی و خبرنگاران، مردم با مشکل مواجه می‌شوند.

رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان بر توجه جدی دولت در حمایت و مصونیت مدافعان فعالان مدنی و رسانه‌یی تاکید نموده و ابراز امیدواری کرد که روند پی‌گیری عدلی و قضایی عاملان این خشونت‌ها همچنان تقویت یابد.

او در این دیدار پیشنهاد کرد که برای رسیدگی بهتر به قضایای خشونت و نیز حمایت و مصونیت مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران، هماهنگی بیشتری بین کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه و کمیسیون مشترک حفاظت از مدافعان حقوق ایجاد گردد.

معاون رییس‌جمهور در ادامۀ سخنانش علاوه کرد که تمام قضیه‌های خشونت علیه خبرنگاران مورد پی‌گیری عدلی و قضایی قرار گرفته و در مواردی عاملان این قضایا نیز به‌حبس طویل یا اعدام محکوم شده‌اند.

آقای دانش می‌گوید که آنچه تاهنوز به‌عنوان یک مشکل باقی مانده، پیش‌گیری از حملات هدف‌مندانه تروریستی و هدف قرار دادن فعالان جامعه مدنی، رسانه‌یی و افراد ملکی است.

با این حال، دیبرا لاینز، نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) (۲۷دلو) گفته بود که همزمان با شروع گفتگوهای صلح در چهار ماه گدشته، ۱۱فعال مدنی و رسانه‌یی در نتیجۀ حملات هدف‌مند در کشور کشته شده‌اند که هیچ کدام از طرف‌های درگیر، مسوولیت آن را به‌عهده نگرفته است.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید