خبر

وزیر سرحدات از مجیب‌الرحمان به سارنوالی شکایت برده است

راه مدنیت: محب‌الله صمیم، وزیر امور سرحدات و قبایل در واکنش به سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات با تاکید بر اینکه به کار در نظام افتخار می‌کند، گفت که به لوی سارنوالی عریضه داده تا انصاری را تحت تعقیب عدلی قرار دهند.

آقای صمیم امروز، دوشنبه (۴حوت) در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت  گفت که گفته‌های این خطیب سواستفاده از آزادی بیان و تلاش برای برهم زدن امنیت کشور است.

وی ضمن ابراز نگرانی گفت که سخنان مولوی انصاری می‌تواند زندگی ماموران نظام را با خطر روبه‌رو سازد و راه را برای تجاوز به‌حقوق بشری و اسلامی مردم نیز هموار کند.

وزیر امور سرحدات و قبایل، مولوی مجیب الرحمان انصاری را یک ملای افراطی با سابقۀ افراطی‌گری معرفی کرد. او در ادامه افزود: شواهد نشان می‌دهد که آن صحبت‌ها از خود انصاری نه، بل از جاهای دیگر به وی دیکته شده و او ماموریت یافته تا امنیت کشور را با تعبیرهای افراطی و بیانات نادرست از دین، لطمه بزند.

آقای صمیم، سخنان مولوی انصاری را دشمنی با نظام، مردم، معارف و به ویژه دشمنی با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دانست و گفت که این نیروها همه روزه به هدف دفاع و حفاظت از جان، مال و ناموس مردم افغانستان، در سنگرها قربانی می‌دهند.

سخنان مولوی انصاری بی‌جا و فتوای جاهلانه است

از سویی هم، مولوی محمد اسماعیل روحانی، نیز در این برنامه سخنان مولوی مجیب‌الرحمان در مورد مردم و نظام افغانستان را، اظهارات بی‌جا و فتوای جاهلانه دانست و افزود که آن اظهارات هیچ اصل و مجوز شرعی ندارد.

او تصریح کرد که افغانستان دارای نظام، حاکمیت ملی و نیروهای امنیتی است که این نیروها از تمام ملت نمایندگی می‌کنند و در خدمت نظام و مردم قرار دارند.

آقای روحانی افزود که وظیفه نیروهای امنیتی و مکلفیت آنان روشن است و آن دفاع از ارزش‌های دینی، حفاظت از حریم افغانستان، هویت و حقوق مردم می‌باشد.

او تاکید کرد: راهی را که مولوی انصاری در پیش گرفته، راه دشمنان مردم و استخبارات مغرض بیگانه است.

مولوی انصاری روز جمعه (۱حوت) در نماز جمعۀ هرات گفته بود که حمایت از نظام کنونی گناه کبیره است و عضویت جوانان در صفوف نیروهای امنیتی نیز گناه است.

این اظهارات مولوی انصاری با واکنش‌های گسترده مقام‌های دولت، عالمان دین، فعالان مدنی و مردم روبرو شده‌ است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا