آغاز تطبیق واکسین کرونا؛ وعدۀ واکسینه کردن ۴۰درصد در مرحلۀ بعد

راه مدنیت: روند تطبیق واکسین کرونا در کشور، امروز با حضور رییس‌جمهور و تعدادی از دیپلومات‌های داخلی و خارجی آغاز شد. در گام نخست چند نفر به‌نمایندگی از سکتورهای صحی، امنیتی و جامعۀ رسانه‌‌یی واکسین کرونا را دریافت کردند.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور، امروز سه‌شنبه (۵حوت) در مراسم تطبیق واکسین کرونا گفت که آغاز روند تطبیق این واکسین یک فرصت است و دولت در تلاش تدارک منابع برای تهیۀ واکسین برای ۴۰درصد شهروندان در مرحلۀ بعدی می‌باشد.

رییس‌جمهور افزود که تاکنون خطر کویید۱۹ رفع نشده و نوع جدید این ویروس درحال شیوع است. همچنان وی تاکید کرد که تمام شهروندان باید اقدامات احتیاطی را مدنظر داشته باشند.

از سویی هم، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه در این مراسم ضمن قدردانی از کمک‌های هند، تصریح کرد که تطبیق آگاهانۀ واکسین کرونا یکی از بزرگ‌ترین مسوولیت‌های این وزارت است.

او از مردم خواهان همکاری در قسمت نظارت دقیق و تطبیق موثر واکسین کرونا شد.

در عین حال، رودرندرا تاندون، سفیر هند در کابل، کمک واکسین کرونا به افغانستان، تلاش هند برای مبارزه با بیماری کویید۱۹

و ایجاد هم‌بستگی جهانی در این راستا عنوان کرد.

آقای تاندون همچنان تاکید کرد که هند بزرگ‌ترین تولیدکنندۀ واکسین کرونا در جهان است و تاکنون ۲۳میلیون دوز واکسین را به کشورهای دوست و همکارش کمک کرده است.

او می‌افزاید که کشورش آماده است با حکومت و نهادهای صحی افغانستان از نزدیک همکاری کنند تا بتواند به‌ کمک همبستگی جهانی با ویروس کرونا مبارزه کنند.

چند هفته قبل هند ۵۰۰هزار دوز واکسین کرونا را به افغانستان اهدا کرد. قرار است با این واکسین ۲۵۰هزار نفر در کشور واکسین شوند.

سرپرست وزارت صحت عامۀ کشور می‌گوید که برای تهیۀ واکسین برای شهروندان کشور در مجموع ۶۵۳میلیون دالر نیاز است. از این میان ۱۱۵میلیون دالر برای تامین هزینۀ ۲۰درصد واکسین تدارک و ۲۱۸میلیون دالر دیگر برای ۲۰درصد دیگر نیز در نظر گرفته شده است.

آقای مجروح علاوه کرد که دولت تلاش دارد تا ۳۲۰میلیون دالر باقی‌مانده برای تامین بودجه واکسین کرونا را تدارک تا برای تمام مردم کشور واکسین تهیه کند.

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در پنجم حوت سال گذشتۀ خورشیدی در کشور به ثبت رسید. بر اساس آمار رسمی وزارت صحت عامه، تاکنون بیش از ۵۵هزار و ۶۰۰نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان، نزدیک به ۴۹ هزار نفر دوباره بهبود یافته و بیش از دوهزار و ۴۰۰ نفر دیگر جان داده‌اند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید